Mariusz Błaszczak z wizytą podczas ćwiczeń Bull Run-12

Mariusz Błaszczak z wizytą podczas ćwiczeń Bull Run-12

W poniedziałek (22.06) Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej obserwował międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run-12 w rejonie Augustowa i Olecka. 

 

W dniach 19-23 czerwca pododdziały międzynarodowej batalionowej grupy bojowej eFP NATO oraz wydzielone siły 16. Dywizji Zmechanizowanej prowadzą ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run-12. Ich celem jest przede wszystkim sprawdzenie zdolności do sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość oraz prowadzenie działań obronnych. W ćwiczeniu uczestniczyło 2 tys. żołnierzy. 


- Bardzo dziękuję żołnierzom państw sojuszniczych za to, że mają tyle woli i zapału, żeby doskonalić swoje umiejętności. Widzą to mieszkańcy tej części naszego kraju i dzięki temu czują się bezpieczni. Dziękuję za to, że wojska sojusznicze tak świetnie radzą sobie ze stawianymi zadaniami. To jest też ważne, jak postrzegani jesteśmy jako Sojusz Północnoatlantycki przez sąsiadów, przez państwa, które ostatnimi czasy najeżdżały inne kraje. Pokazujemy, że razem jesteśmy silni, że jesteśmy gotowi, żeby zapewnić bezpieczeństwa Polsce, żeby zapewnić bezpieczeństwo całej wschodniej flance NATO – mówił szef MON podczas wizyty w Jagłowie nad Biebrzą.


Bull Run-12 to również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności poprzez demonstrację możliwości ćwiczących wojsk. Ważnym elementem ćwiczenia jest aspekt działania żołnierzy na terenach cywilnych. 


Podczas ćwiczenia szef resortu obrony przekazał żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad. Zaplanowane na 2020 r. dostawy obejmują 22 egzemplarzy Poprad z partii seryjnej oraz 2 egzemplarze z partii próbnej po dostosowaniu do partii seryjnej. Oprócz 15 Brygady, dostawy egzemplarzy seryjnych planowane są do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej do końca października. SPZR Poprad dostosowane do partii seryjnej zostaną przekazane natomiast na potrzeby procesu szkolenia żołnierzy do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie do końca listopada.


- Ćwiczenia, które mamy okazję obserwować podnoszą bezpieczeństwo w szczególnym miejscu naszej Ojczyzny, w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku Suwalskiego. Zadaniem tych ćwiczeń z jednej strony była współpraca wojsk sojuszniczych, a z drugiej przećwiczenie mobilności wojska - mówił minister Błaszczak.

 

Źródło: MON

1 Komentarzy

Gość

23/06/2020

Zaraz zaraz. Jaki nowoczesny sprzęt? Parę samochodów? Helikoptery to gorzej niż szrot bo Macierewicz zerwał umowę z Francuzami. Czołgi Leopard 2 gniją pod Wesołą koło Wawy bo Macierewicz kazał je zabrać ze Świętoszowa żeby sobie trochę na deszczu i w błocie postały. O czym ten Błaszczak wierny sługus Kaczyńskiego plecie w ogóle....

Dodaj komentarz