Dożynki Gminne w Żylinach

Święto polskiej wsi połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw

Święto polskiej wsi połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych odbyło się w niedzielę (14.08) w Żylinach w gminie Suwałki.

 

Obchody dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żylinach. Samo Święto Plonów rozpoczął korowód, w którego trakcie niesiono bogato zdobione wieńce. Były także stoiska reprezentujące i promujące wieś, konkursy na wieniec dożynkowy, który zwyciężyło Sobolewo oraz „Bitwa Sołectw”. Życzenia zebranym składała m.in. Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. 

– Życzę, by plony były wspaniałe, a wszystkie sprawy związane z Waszą pracą na roli układały się jak najlepiej. Życzę także powodzenia w rodzinach, żeby zrealizowały się wszystkie plany, żeby dzieci mogły się kształcić jak najlepiej, a Wasze miejscowości się rozwijały, byście mieli jak najlepszych włodarzy - i na poziomie lokalnym, regionalnym, i na poziomie centralnym.

Podczas tegorocznych obchodów czas urozmaicili wykonawcy muzyki ludowej - Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku oraz „Bagatela”, a także Teatr „Zamaniony”, dzieci i młodzież z Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki - Ance Kamance, Red Band i Sonus, oraz Zespół Szyjemy. Gwiazdą wieczoru był Zespół Power Play. Dożynki zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

 

Dodaj komentarz