Bp Adrian Galbas arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

Bp Adrian Galbas arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.

 

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też  dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019  był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

 

Z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej abp Wiktor Skworc. 4 grudnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nim bp. Adriana Galbasa SAC. Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. „Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd” – podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 409 – § 1).

 

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

3 Komentarzy

eeetam

05/12/2021

po co się rozdrabniać...mianujcie gościa od razu archaniołem; wakans/koadiutor/prefekt alumnów/prowincjał - jakie to wszystko mądre, wyższe normalnie niż samo bóstwo

Tak to fakt, ale "SÒWEREN" nie chce o tym wiedzieć, woli opowieści z mchu i paproci. Mam wrażenie, że tak dziwnie się składa, że w  ostatnim okresie to już nie pierwszy raz, gdy artykuł na tym portalu pachnie typową propagandą a ma mało wspólnego z prawdą. Ten Skworc to skompromitowany typ w zloto-czarnej spódnicy, taki kolejny wzór cnót maryjnych. 

Dodaj komentarz