Spektakl "Odważyłam się zdjąć buty" ze Złotą Podkową Pegaza

 XVII Międzynarodowe Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza

Karolina Słonka z Jasienicy w spektaklu "Odważyłam się zdjąć buty" zwyciężyła XVII Międzynarodowe Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza.

 

Trzynaście spektakli przez trzy dni można było zobaczyć w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie po raz 17. odbywały się Międzynarodowe Spotkania z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza. Spotkania to unikatowy festiwal teatralny organizowany w formie konkursu w wykonaniu aktorów zawodowych oraz spektakli amatorskich wykonywanych przez młodzież w wieku 16-19 lat i dorosłych. Początkowo spektakli miało być więcej, jednak przez sytuację pandemiczną z przyjazdu do Suwałk zrezygnować musieli artyści z Republiki Słowackiej. Mimo zmniejszonej liczby spektakli poziom wciąż był bardzo wysoki. W sobotę (04.12) w Suwalskim Ośrodku Kultury nagrodzone te spektakle, które najbardziej przypadły do gustu Jury.

- Jury chce podkreślić wysoki poziom artystyczny oraz silny akcent kobiecy tegorocznego festiwalu. Chcemy szczególnie podziękować aktorkom za podejmowanie trudnych i ważnych społecznie tematów. oglądaliśmy spektakle oparte o literaturę współczesną, autorską i klasyczną o zawsze poruszającej treści. Podczas tego festiwalu udało się stworzyć ciepłą, pozbawioną rywalizacji atmosferę - mówiła przewodnicząca jury Agnieszka Przepiórska.  

Grand Prix XVII Międzynarodowych Spotkań z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza i nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych przyznano Karolinie Słomce z Jasienicy za spektakl "Odważyłam się zdjąć buty". I nagrodę w kategorii aktorzy zawodowi w wysokości tysiąca złotych otrzymała Karolina Sadowska z Olsztyna za spektakl "Lot". Jury przyznało także pięć równorzędnych nagród po 700 złotych. Otrzymały je: Ewa Kalinowska z Puńska ("Samotny głos ludzki"), za prawdę przekazu i zderzenie się z trudnym tematem; Jerzy Kałduś z Lublina ("Czyścibut Dziadek") za osobowość sceniczną i radość bycia na scenie; Aleksandra Jarosz ("Qurage") z Bielska-Białej za wyrazistość sceniczną i siłę poetyckiego przekazu; Julia Ślęzak z Piotrkowa Trybunalskiego ("Podnieś dupę") za organiczność i pełnię obecności scenicznej oraz Elżbieta Ołubek z Tomaszowa Mazowieckiego ("Walerka") za wzruszenie, podjęcie ważnego tematu i czułość wobec bohaterki. Wyróżnienie honorowe za subtelność i wrażliwość, która może uratuje nasz świat otrzymała Aleksandra Ulkowska za spektakl "Kici kici".

 

Dodaj komentarz