Osuszanie powietrza klimatyzatorem. Jego wydajność zaskakuje!

Osuszanie powietrza klimatyzatorem. Jego wydajność zaskakuje!

W drugiej połowie jesieni oraz zimą w wielu mieszkaniach każdego ranka na szybach zbiera się wilgoć. Zaparowane okna to wynik różnic temperatur i wysokiej wilgotności w mieszkaniu. Wewnątrz domu, szczególnie w sezonie grzewczym,  jest ciepło, natomiast na zewnątrz temperatura często zbliża się do 0°C.

 

Wilgotne i ciepłe powietrze skrapla się w kontakcie z zimnym oknem. Większa część wody zbiera się wówczas u dołu szyby, na krawędzi z uszczelką. Jeżeli wilgoć w domu utrzymuje się na wysokim poziomie (ponad 60% wilgotności względnej), to woda gromadzi się intensywnie, spływając na parapety lub ścianę pod oknem. To sprzyja powstawaniu pleśni. Żeby szybko i efektywnie ograniczyć wilgoć w domu można użyć dedykowanego do tego celu urządzenia, jakim jest osuszacz powietrza.

 

Warto jednak wspomnieć, że jedną z funkcji, jaką posiada klimatyzator przenośny, jest właśnie osuszanie powietrza. Nie wszyscy o tym wiedzą, a okazuje się, że niektóre modele klimatyzatorów przenośnych mogą mieć ogromną wydajność osuszania, pozbywając się z powietrza do 70 litrów wody dziennie!

Skąd nadmierna wilgoć w domu? Codzienne czynności i niewłaściwa wentylacja, oto przyczyna

 

Powietrze w domu właściwie nieustannie nasycane jest wodą w postaci pary wodnej. Jej źródłem są codzienne czynności takie jak gotowanie, suszenie prania, kąpiele, czy nawet oddychanie. Jest to zupełnie naturalne.

 

Problem pojawia się wtedy, gdy wilgotne powietrze nie może zostać wymienione na świeże, bo na przykład nie działa wentylacja. Przyczyną może być również brak lub zbyt krótkie wietrzenie pomieszczeń.

 

ppp

 

Dlatego zaparowane okna to częste zjawisko w kuchni i łazience, gdzie podczas gotowania i mycia wzrasta zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza. Para na szybach pojawia się także w sypialniach po całej nocy. To efekt zamkniętych okien i dostarczania wody, wraz z każdym oddechem podczas snu.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu? 3 najlepsze sposoby, a najprostszy z nich to wietrzenie pomieszczeń

 

Ograniczenie wilgotności w domu zazwyczaj rozwiązuje problem zaparowanych okien. Optymalna wilgotność względna w mieszkaniu powinna wynosić od 40 do 60 procent, co można łatwo sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza (koszt najtańszego to około 20 złotych).

 

Jeśli mimo prawidłowej wilgotności okna nadal często parują, to przyczyną może być wada techniczna lub nieszczelności. Warto zwrócić szczególną uwagę na starsze okna z dwiema szybami. Dlaczego?  Powietrze zamknięte pomiędzy jedną szybą a drugą szybko się nagrzewa, a jego wymiana jest mocno ograniczona. To sprzyja gromadzeniu się wilgoci.

3 sposoby na zmniejszenie wilgotności w mieszkaniu:

 

oo

 

  1. Sprawna wentylacja – system wentylowania (kojarzony jako kratki wentylacyjne) umożliwia odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz; wówczas wszelkimi nieszczelnościami do pomieszczeń może napływać świeże powietrze z zewnątrz; to istotne, bo w ciągu dnia do powietrza trafia nie tylko woda, ale także dwutlenek węgla i zanieczyszczenia;

  1. Wietrzenie pomieszczeń – to właściwie najlepsze wsparcie dla wentylacji domowej; regularne wietrzenie dostarcza niezbędnego do funkcjonowania tlenu i pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń; wczesną wiosną i jesienią wietrz 2-3 razy dziennie po 15 minut, zimą czas wietrzenia nie powinien być zbyt długi, optymalne będzie 5-minutowe wietrzenie

  1. Osuszanie powietrza – wilgotność powietrza można szybko zmniejszyć, używając do tego odpowiedniego urządzenia; można wtedy rozważyć zakup domowego osuszacza powietrza; okazuje się jednak, że takie rozwiązanie znajdziesz w innym urządzeniu, jakim jest klimatyzator przenośny; jest to zatem wielofunkcyjne urządzenie, którego wydajność osuszania niekiedy przewyższa możliwości osuszaczy powietrza;

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania. Wydajność 20, 40 czy 70 litrów na dobę? Dobierz ją do swoich potrzeb!

 

Jaka wydajność osuszania jest duża? To zależy od powierzchni, na jakiej ma działać urządzenie. Standardowe osuszacze powietrza do użytku domowego mają zwykle wydajność osuszania 10 lub 20 litrów na dobę.

 

Serwisy internetowe i firmy zajmujące się osuszaniem powietrza podają, że:

 

Na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia potrzeba około 4-5 litrów wydajności osuszania na dobę. Łatwo zatem policzyć, że osuszacz powietrza o wydajności 20 l/24 h nadaje się do osuszania pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 40 m².

 

Jak pod tym względem wypadają klimatyzatory przenośne? Rzadkością jest, żeby standardowy klimatyzator przenośny miał mniejszą wydajność osuszania niż 24 litry na dobę. Często wydajność jest wyższa, a w niektórych przypadkach wynosi nawet 70 litrów na dobę. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych modeli klimatyzatorów przenośnych z funkcją osuszania powietrza.

Klimatyzatory przenośne z funkcją osuszania powietrza. Przegląd ofert

 

Fersk Vind 2 WIFI HEPA

W cenie około 2 tysięcy złotych można kupić klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA. To urządzenie, które chłodzi (moc chłodnicza 3,52 kW), grzeje (moc grzewcza 3,3 kW) i osusza powietrze. Ten model posiada wydajność osuszania około 28 litrów na dobę.

 

To naprawdę dobre parametry, szczególnie że stosunek ceny do możliwości wypada korzystanie.

 

Dodatkowo ten klimatyzator przenośny, jako jeden z nielicznych na polskim rynku, wyposażony jest w filtr powietrza HEPA, który pozwala wyłapywać nawet drobne zanieczyszczenia.

 

wqewe

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania, Źródło: fersk.pl

 

Filtr tego rodzaju oczyszcza powietrze z cząsteczek smogu, zatrzymuje zarodniki pleśni oraz roztocza i bakterie. To istotne, bo w wilgotnych pomieszczeniach łatwo o rozwój grzybów pleśniowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

 

W zestawie znajdziemy pilot sterowania, rurę wyrzutową i instrukcję obsługi. Ważne, że do całości dołączony jest także gumowy wężyk do odprowadzania skroplin w trybie osuszania. Możliwe jest sterowanie przez aplikację mobilną.

 

Ponadto marka Fersk do zestawu dołącza uszczelkę na okno (w celu prawidłowego podłączenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze), to raczej rzadkość – zwykle odpowiednie uszczelnienie trzeba kupić osobno. Doceniamy oszczędność pieniędzy i czasu! 

 

Electrolux EXP34U338HW

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW kosztuje około 2500 złotych. Jest to urządzenie 4w1. Spora moc chłodnicza (3,4 kW) i przepływ powietrza (ponad 380 m³/h) zapewniają skuteczne chłodzenie i mieszanie powietrza (w trybie wiatraka wyłączone jest grzanie i chłodzenie). Mniejsza jest moc grzewcza (2,7 kW).

yui

W tym artykule skupiamy się jednak na możliwościach osuszania. I tutaj Electrolux wypada dobrze. Wydajność osuszania 1,6 litra w ciągu godziny (czyli około 38 litrów na dzień) to naprawdę solidny wynik. Dzięki temu klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW może osuszać pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 56 metrów kwadratowych.

 

W cenie urządzenia użytkownik otrzymuje dobrej jakości rurę wyrzutową, wężyk do odprowadzania skroplin i pilot (brak możliwości sterowania przez Wi-Fi).

 

Blaupunkt Arrifana 1414L

Blaupunkt Arrifana 1414L to klimatyzator przenośny, którego ceny w sezonie letnim wahały się między 2400 a 2800 złotych. Jest to jedna z najmocniejszych propozycji pod względem mocy i wydajności.

 

Imponujący przepływ powietrza (450 m³/h) i duża moc chłodnicza (4 kW) to świetna kombinacja do walki z upałami. Zaskakuje też moc grzewcza, której wartość również wynosi 4 kW. Dzięki temu dogrzewanie pomieszczeń jest szybkie.

 

Niezaprzeczalnie dużą zaletą jest wydajność osuszania bliska 70 litrom na dobę! Taką wydajnością charakteryzują się zazwyczaj przemysłowe osuszacze powietrza, przeznaczone np. do osuszania dużych powierzchni magazynowych.

hjkl

Do zestawu dołączona jest listwa okienna, pozwalają na solidne przytwierdzenie rury wyrzutowej. Taki sposób montażu sprawdzi się jednak tylko w przypadku okien przesuwnych (amerykański standard) lub rolet zewnętrznych.

 

Marka Blaupunkt oferuje klimatyzatory przenośne o mniejszej mocy. Recenzje poszczególnych modele możesz znaleźć tutaj: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-przenosny-recenzje/klimatyzatory-blaupunkt/

Klimatyzator przenośny – jeden zakup, wiele rozwiązanych problemów

Podsumowując: klimatyzator przenośny może świetnie działać jako osuszacz powietrza. Urządzenia te mają zwykle dużą wydajność osuszania, która będzie w pełni wystarczająca do ograniczenia nadmiernej wilgotności w domu lub mieszkaniu.

 

Najsilniejsze jednostki mogą również posłużyć do ograniczenia szkód po zalaniu lub powodzi, czyli w sytuacjach, w których należy szybko pozbyć się wilgoci.

 

Największą zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego wielofunkcyjność. Wydając nieco ponad 2 tysiące złotych, można kupić urządzenie, które nie tylko będzie chłodzić Cię podczas upalnego lata, ale również sprawdzi się jako źródło ciepła, a nawet jako oczyszczacz powietrza.

 

Najpoważniejszą wadą klimatyzatorów przenośnych jest brak higrometru oraz higrostatu. Oznacza to, że konieczne będzie dokupienie zewnętrznego miernika (wydatek kilkunastu/kilkudziesięciu złotych), do pomiaru wilgotności w osuszanym pomieszczeniu. Pamiętaj, że zbyt suche powietrze jest także problemem!

 

Jeśli jednak szukasz urządzenia, które ma jedynie rozwiązać problemy z wysoką wilgotnością, możesz wybrać tańszą alternatywę, czyli kondensacyjny osuszacz powietrza. Modele o wydajności osuszania 10 litrów na dobę można dostać w cenie około 450 złotych. Za dwa razy bardziej wydajne, trzeba zapłacić dwa razy więcej.

 

Standardem w osuszaczach powietrza jest higrostat, pozwalający wyznaczyć wartość wilgotności powietrza, do której ma dążyć urządzenie podczas działania. Większość modeli posiada również higrometr, czyli miernik wilgoci pokazujący aktualny poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz