Kołnierz ortopedyczny – kiedy i po co należy go stosować?

Kołnierz ortopedyczny – kiedy i po co należy go stosować?

 

Kołnierz ortopedyczny to specjalna orteza, która odgrywa istotną rolę w leczeniu urazów i schorzeń związanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Jest on powszechnie stosowany w przypadku różnych dolegliwości, takich, jak ból mięśni, dyskopatia czy nerwobóle szyi i ramion. W niniejszym artykule omówimy, jak i kiedy warto sięgnąć po kołnierz ortopedyczny oraz jakie korzyści może przynieść osobom cierpiącym na problemy z tą częścią kręgosłupa. Sprawdź te cenne informacje już teraz!

 

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych na szyję

Przed rozpoczęciem użytkowania kołnierza ortopedycznego na szyję, niezbędna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad, oceni stan pacjenta i podejmie decyzję o konieczności zastosowania oraz wyborze odpowiedniego typu kołnierza. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kołnierzy tych ortez, zróżnicowanych pod względem budowy i przeznaczenia. Można je podzielić na:

 

  • Kołnierze miękkie typu Schantza, wykonane z pianki, służą jako częściowa stabilizacja szyi, a ich głównym zadaniem jest delikatna korekcja ustawienia głowy.
  • Kołnierze półsztywne typu Florida, wyposażone we wkładki usztywniające wewnątrz pianki, zapewniają lepszą stabilizację niż modele miękkie.
  • Kołnierze sztywne, znane jako Philadelphia, skonstruowane z pianki poliuretanowej w dwóch częściach – przedniej i tylnej, oferują pełną stabilizację szyi. Wykorzystywane są głównie w przypadkach poważniejszych urazów, kontuzji szyi oraz po operacjach.

 

Warto pamiętać, że chociaż stosowanie tych ortez może przynosić korzyści, ich nadmierne i nieodpowiednie użycie może prowadzić do negatywnych skutków, zwłaszcza w przypadku zbyt długotrwałego noszenia. Dlatego tak istotne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem tego stabilizatora, aby zapewnić właściwą ocenę i wsparcie medyczne. Kołnierz ortopedyczny od Mega Medic - https://megamedic.pl/kolnierze-ortopedyczne  rewelacyjnie odpowie na Twoje potrzeby związane z rekonwalescencją odcinka szyjnego. Sprawdź to już teraz, poznając ofertę tego sklepu internetowego!

 

Zastosowanie kołnierza ortopedycznego

Lekarze często zalecają stosowanie kołnierza ortopedycznego w przypadku pacjentów z nieprawidłową postawą wynikającą z toczącej się choroby odcinka szyjnego kręgosłupa, co może pomóc w korekcie i utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Dyskopatia odcinka szyjnego to kolejne schorzenie, które uprawnia do zastosowania tej ortezy, zapewniając stabilizację i redukcję bólu. W przypadku zesztywnienia mięśni szyi i karku stabilizator może być użyteczny w łagodzeniu napięcia i przywracaniu naturalnej ruchomości. Ponadto, w nerwobólach i barków, noszenie kołnierza ortopedycznego może przynieść ulgę, ograniczając ruchy, które mogą pogłębiać ból. Po urazach lub stłuczeniach odcinka szyjnego, taka orteza może stanowić ważny element terapii, wspierając proces gojenia i stabilizując kręgosłup.

 

Prawidłowy rozmiar kołnierza ortopedycznego – jak go dobrać?

Po konsultacji z lekarzem, który już wyznaczył rodzaj kołnierza ortopedycznego, ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru, aby zapewnić skuteczne wsparcie i komfort noszenia. Jeżeli chcesz spróbować samodzielnie zmierzyć się w domu, możesz poprosić członka rodziny o pomiar obwodu szyi oraz odległości od brody do rękojeści mostka, przy zachowanej naturalnej pozycji głowy bez zadzierania nosa. Większość kołnierzy ortopedycznych dostępnych na rynku posiada tabelę rozmiarową na opakowaniu, co ułatwia dopasowanie odpowiedniego rozmiaru na podstawie dokonanych pomiarów. 

 

Dbałość o właściwy rozmiar kołnierza jest istotna dla osiągnięcia optymalnej skuteczności terapeutycznej i uniknięcia ewentualnych dyskomfortów. Życzymy Ci mnóstwo zdrowia!

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz