Sprzeciw mieszkańców wobec lokalizacji spalarni odpadów

Mieszkańcy sprzeciwiają się zlokalizowaniu spalarni odpadów przy PEC w Suwałkach

Kilkaset osób z Suwałk i okolic podpisało się pod petycją w której sprzeciwiają się zlokalizowaniu spalarni odpadów na działce sąsiadującej z obecną kotłownią PEC w Suwałkach. 

 

W związku z zamiarem lokalizacji planowanej "Instalacji termicznego przekształcania wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych" na działce sąsiadującej z obecną kotłownią PEC w Suwałkach, mieszkańcy okolicznych terenów i osoby zamieszkujące na terenie oddziaływania planowanej inwestycji skierowały do prezydenta miasta petycję w której wyraziły stanowczy sprzeciw przeciwko planowanej lokalizacji przedsięwzięcia. Pod petycją podpisało się kilkaset osób. 

- Wokół proponowanej lokalizacja instalacji o docelowej możliwości spalania aż 25 tys. ton odpadów rocznie i rejonie jej oddziaływania zlokalizowane jest budownictwo mieszkaniowe i to zarówno w postaci osiedli mieszkaniowych budynków wielorodzinnych jak i budynków jednorodzinnych, położone w granicach administracyjnych miasta Suwałki jak i poza nimi. Nadto w zakresie oddziaływania planowanej lokalizacji inwestycji zlokalizowane są naturalne tereny zielone wraz z jeziorami i rzekami a także park narodowy, stanowiący miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Suwałk i okolic, a także zaplecze dla turystki. Inwestycja o tym charakterze i tej wielkości w sposób oczywisty wpłynie negatywnie tak na warunki życia okolicznych mieszkańców jak i rozwój turystyki. Nie ma bowiem na chwilę obecną technologii umożliwiającej obojętną dla środowiska i człowieka utylizację odpadów w procesie termicznego ich utylizowania. Nadto miasto nie dysponuje środkami finansowymi umożliwiającymi realizację spalarni z zastosowaniem najdroższej bo najnowocześniej technologii. Zdaniem naszym planowana spalarnia odpadów winna być lokalizowana w części przemysłowej miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca ich składowania, analogicznie jak w przypadku innych miast - czytamy w piśmie.  

Przypomnijmy, że władze Suwałk przymierzają się do budowy miejskiej spalarni, która miałaby powstać przy miejscowym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Wszystko przez wzrost kosztów: ceny węgla i praw do emisji dwutlenku, a co za tym idzie, ogrzewania dla mieszkańców oraz spalania odpadów. Temat budzi sporo kontrowersji wśród mieszkańców. Odbyło się spotkanie w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz powstała specjalna strona internetowa poświęcona inwestycji. W przyszłości planowane są dalsze działania informacyjne i edukacyjne, a także powołanie Rady Społecznej projektu.

15 Komentarzy

kuku, poczytaj sobie trochę o spalarniach, jak przebiega proces, gdzie są umiejscawiane w cywilizowanym świecie, jak wpływają na środowisko- a dopiero potem zabieraj głos

Suwalczanin

23/11/2021

ja się chętnie podpiszę pod petycją za tą lokalizacją :) Nie ma lepszego miejsca niż przy PECu

Jak wpływają nowoczesne spalarnie na turystykę można sprawdzić w Wiedniu - są trzy spalarnie w centrum miasta. 

Jak wpływają na ekologię też można sprawdzić w Wiedniu - to miasto zostało wybrane już wielokrotnie jako „najlepsze miasto do życia” na świecie. 

Dlaczego ludzie zamiast sprawdzić co i jak dają się nakręcać przez oszołomów jadących na ich braku wiedzy?

Suwalczanin

23/11/2021

aha i jeszcze proponuję, żeby Ci mieszkańcy, którzy nie chcą spalarni w Suwałkach pokryli naszą cześć (w tym i przyszłych nieuniknionych podwyżek) kosztów wywozu śmieci do Białegostoku

To chyba jasne ,że odpady komunalne, medyczne i inne. Muszą też być gdzieś składowane na terenie obiektu. Aby utrzymać proces ciągłego spalania. 

To ma być spalarnia RDF. Nie można będzie w niej palić nic innego. Dlatego można o to być spokojnym. Po za tym będzie "maleńka" 25 tyś. ton rocznie to jakieś 4-5 TiR-ów odpadów dziennie. Jak pokażą raport środowiskowy to wszystko będzie wiadomo, bo nie zrobią nic więcej niż to co opiszą w raporcie. Podpisują protest przeciwko tej technologii i pewnie nie przeszkadza im że sami palą syfem i przeciwko temu powinni protestować!!

 

Pan W

26/11/2021

Dodane przez Argument w odpowiedzi na

W takim raporcie środowiskowym to można wszystko napisać i opisać. 

mieszkaniec

23/11/2021

Najlepsze miejsce na spalarnię. Czas na konkrety większość zdecydowanie za.Nie należy nabrać się na hasło - turystyka.

HardyMetal

24/11/2021

Ludzie nie porównujcie spalarni odpadów do swego komina czy komina sąsiada. Na pewno nie będzie ani smrodu, ani pyłu. Można przy okazji zainstalować mały generator i będzie prąd do oświetlania ulic. Przeciwnicy na pewno nie mają sensownych argumentów. 

Dlaczego taka fala nienawiści w komentarzach?Obok składowiska odpadów powstaje ogromne wyrobisko po żwirowni,może lepiej to wykupić i składować tam odpady?Wiadomo,że  do spalarni śmieci będą przywożone z Polski,bo nie opłaca się taka inwestycja tylko na potrzeby Suwałk,podobnie jak lotnisko.Finał będzie taki ,że kolejny kredyt kolejnym krokiem  w spirali zadłużenia miasta.Ps.dlaczego Forte zrezygnowało ze swojej kotłowni na Północnej?Podejrzewam,że pieniądze nie były przeszkodą,a pobliskie nowo budowane bloki?Proszę nie ubliżajcie i Zdrowia i Wolności.

Jakie śmieci z Polski??? Przecież to eko spalarnia na lokalne potrzeby. Białystok ma spalarnię na 120 tys. ton w ciągu roku a u nas ma być dużo mniejsza na około 25 tys. ton. Jak już to my będziemy wozić nasze śmieci do Białegostoku ale oby nie bo będzie drożej niż na miejscu

Dodaj komentarz