Otworzyli Izbę Przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego połączone z otwarciem nowego odcinka Izby Przyjęć odbyły się w czwartek (08.10) w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Specjalistyczny Psychiatryczny SPZOZ w Suwałkach z okazji święta przygotował dziś okolicznościowy wykład, podczas którego zwracano uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promocję zdrowia psychicznego oraz wystawę prac pacjentów wykonanych w ramach terapii i biorących udział w konkursie fotograficznym „Optymizm” i konkursie prac w różnych technikach „Potrafimy wiele”. 

 

Głównym punktem tego dnia było jednak oficjalne otwarcie osobnego odcinka Izby Przyjęć, gdzie będą kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak przekazała podczas uroczystości Bożena Łapińska, dyrektor szpitala, inwestycja została sfinansowana ze środków przekazanych przez Zarząd Województwa Podlaskiego. - Dotacja, którą przyznał nam zarząd pozwoliła na przebudowę Izby Przyjęć. Izba Przyjęć była wąskim gardłem, mieliśmy tylko jedno wejście co w czasie pandemii praktycznie uniemożliwiło nam pracę. Przyznana dotacja pozwoliła nam na uruchomienie dodatkowego wejścia, zupełnie niezależnego od wejścia głównego. Pozwoliła nam również na uruchomienie dwóch izolatek oraz kamer termowizyjnych, dzięki którym pracownicy przebywający w części zielonej, tej poza zakażeniami, mają możliwość obserwowania temperatury i parametrów pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, przebywających w izolatkach. 

 

Dyrektor podkreślała, że szczęśliwie, w przeciwieństwie do wielu ośrodku zamkniętych w Polsce, udało się w placówce uniknąć ogniska koronawirusa. - Od 20 marca wprowadziliśmy regularne testowanie pacjentów. Od tego czasu nie ma u nas pacjenta bez przeprowadzonego testu. Przeprowadzone testy serologiczne liczymy już teraz w tysiącach. Natomiast test serologiczny nie jest testem diagnostycznym. Pozwala nam on po uzyskaniu wyniku przyjąć odpowiedni kierunek postępowania. Jeżeli jest ujemny, pacjent przechodzi do strefy zielonej i tam przyjmowany jest w normalnym trybie. Jeżeli są podejrzenia: pacjent ma temperaturę i wywiad, który został z nim przeprowadzony wskazuje na możliwość zakażenia przenosimy go do strefy czerwonej czyli do izolatki. Wynik serologiczny potwierdzamy badaniem genetycznym i czekamy na wynik. Otrzymujemy go po około 24 godzinach. Dopiero gdy uzyskamy ujemny wynik pacjent trafia na oddział. Pozwala nam to izolować pozostałych pacjentów od tych, u których ewentualnie występuje podejrzenie - wyjaśniała Bożena Łapińska. 

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz