161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Uroczystość na górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach

 

W niedzielę (21.01) na górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach odbyła się uroczystość upamiętniająca 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 

Tradycyjnie jak co roku o poległych w Powstaniu Styczniowym pamiętała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” działająca przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach, która wystawiła dziś patrol konny w strojach z epoki. Patrol przejechał pod pomnik poświęcony powstańcom styczniowym na tzw. Górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Tam tradycyjnie zostały zapalone znicze i zmówiona krótka modlitwa za poległych i zmarłych powstańców. Wartę honorową pod pomnikiem wystawiła młodzież ze Związku Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej.


Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Był to narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 r. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, podczas którego stoczono ok. 1 200 bitew i potyczek. Mimo, że na początku powstańcy odnosili sukcesy, to powstańczy zryw zakończył się klęską. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, straconych lub zesłanych na Syberię. Po zakończeniu powstania, Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Ponadto za udział w powstaniu skazano na śmierć wielu jego uczestników – prawdziwą zgrozę budziły szczególnie poczynania carskiego generała Michała Murawiowa, który dorobił się jakże znamiennego przydomku „Wieszatiel”. Z kolei kilkadziesiąt tysięcy Polaków zesłano też na Syberię.

 

Poległych powstańców upamiętnia się w Suwałkach na tzw. górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej, która jest uznawana za miejsce ich straceń. Tradycja stawiania krzyży sięga czasów tuż po samym powstaniu, kiedy to ustawiono trzy krzyże, ale zostały zniszczone przez Rosjan. Później postawiony krzyż został zestrzelony przez Niemców w I wojnie światowej. W 1935 r. pobrano z tego miejsca ziemię na kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego, usypany w Krakowie. Obecne cztery krzyże ustawione zostały w 2004 r.

 

5 Komentarzy

Jarekikot

22/01/2024

Wszystko fajnie tylko gdzie nowy  suwalski POseł i Czesiek albo któryś z jego nosicieli teczek? Nie znaleźli godziny czasu aby uczcić powstańców.

Dodaj komentarz