Podwójne obchody 76. rocznicy Obławy Augustowskiej

Obława Augustowska z lipca 1945 roku

W niedzielę 11. lipca oraz tydzień później, 18. lipca w Gibach odbywać będą się obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej.

 

Prezes Związku Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 Roku ks. Prałat Stanisław Wysocki oraz Komitet Obchodów 76. Rocznicy Obławy Augustowskiej, zapraszają do udziału w uroczystościach rocznicowych 11 lipca 2021 roku (niedziela) od godz. 11:00 w Gibach (powiat sejneński).

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił  12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W związku z powyższym tegoroczne obchody odbywają się w najbliższą niedzielę w stosunku do tej daty, czyli 11 lipca. Uroczystości odbywają się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym  Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka.

 

Program uroczystości:
11:00 - uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar Obławy Augustowskiej
- po Mszy św. - przemarsz Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, kompanii honorowych i wszystkich uczestników uroczystości na Wzgórze Krzyży w Gibach
- podniesienie flagi na maszt i hymn państwowy
- wystąpienia okolicznościowe
- Apel Pamięci i salwa honorowa
- złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.

 

Osobne obchody odbędą się tydzień później. W niedzielę (18.07), o godzinie 11:00 odbędzie się Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Anny w Gibach, a następnie udamy się pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej oddać hołd pomordowanym Patriotom. Całość zakończy wspólna agapa na placu obok hali sportowej.

 

Dzień wcześniej, w sobotę (17.07) odbędzie się rajd rowerowy śladami Ofiar Obławy Augustowskiej, a w piątek (16.07) o 19:00 wieczornica przy Gminnym Ośrodku Kultury.

 

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Giby, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku. Współorganizatorami są Komitet Społeczny Mieszkańców Gminy Giby, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Łagierników Pamięci Żołnierzy AK, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Związek Sybiraków Oddział Augustów. Patronem Honorowym jest Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 

13 Komentarzy

Suwalczanin

08/07/2021

"Słuszną linię" ma nasza partia... Dzielić naród, dzielić lokalne społeczeństwa, dzielić ile tylko się da. Skłóconym, zmanipulowanym narodem łatwiej się kieruje.

Adrian

09/07/2021

Łagernicy, sybiracy, AK, Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz IPN z jakichś powodów nie chcą stać blisko Zielińskego i Wysockiego.
 

Nie stawiaj w jednym rzędzie Zielińskiego i Wysockiego,bo chyba nie wiesz kim jest Wysocki.

Analfabeta-napewno wielbiciel Tuska.

DOCIEKLIWA PANI

13/07/2021

Dodane przez mieszkanka w odpowiedzi na

Wiemy doskonale kim jest ksiądz prałat Stanisław Wysocki. Jest prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Wiemy też doskonale, że ten wiekowy już starzec dawał się w przeszłości i daje się i dziś zmanipulować przez 3,14Sowskiego politykiera. Zapomniała już Pani, a może celowo wyparła z pamięci, jak wyglądało odsłonięcie pomnika ku czci ofiar Obławy Augustowskiej na rondzie u zbiegu ul. Reja i Armii Krajowej zorganizowanego przez tenże sam Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej kierowany przez tegoż samego kapłana??

http://dwutygodniksuwalski.pl/podzielil-zamiast-laczyc/

I proszę bardzo tak nie pyszczyć na tym portalu, nie obrażać innych i nie nazywać analfabetami.

Ks. Prałat Stanisław Wysocki kiedy miał 7 lat Sowieci aresztowali mu Ojca oraz dwie siostry, bestialsko torturowali a następnie zamordowali. Przez wiele lat mama Ks Stanisława szukała ojca i dwie córki, do końca swoich dni miała nadzieję na ich odnalezienie. Wyobraźcie sobie w jakiej atmosferze żyła rodzina Ks. Stanisława... Do chwili obecnej nie są znane ich groby. Przez całe swoje życie wraz z rodziną żyli napiętnowani jako zdrajcy narodu co się z tym wiązało proszę doczytać w licznych publikacjach. Gdyby nie Ks Stanisław nie powstał by Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 ROKU, dzięki któremu została nawiązana współpraca z Profesorem Pietrowem z Moskwy, który potwierdził iż na Łubiance w Moskwie są dokumenty dot. Obławy Augustowskiej. Związek upamiętnił Bohaterów trzema pomnikami (Suwałki, Augustów, Sokółka) liczne epitafia na Jasnej Górze, Pomnik Nieznanego Żołnierza i w wielu parafiach. Współpracował przy wydaniu publikacji książkowych, komiksu itd. Ogrom pracy wykonał Ks. Stanisław, któremu pod nogi rzucano i nadal się rzuca kłody... Kto i dlaczego może kiedyś powstanie publikacja. Było i jest też wsparcie dobrych i życzliwych ludzi, jak Pan Poseł Jarosław Zielińśki - to dzięki staraniom Pana posła w dniu 9 lipca 1945 został ustanowiony w Sejmie Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 12 lipca każdego roku - i dlatego ZPOOA 1945 ROKU podjął decyzję Uchwałą, iż obchody będą się odbywały w najbliższą niedzielę tej daty - wydaje się to takie proste i zrozumiałe ale niektórzy uważają że stoją ponad Uchwałę Sejmu i Decyzję ZPOOA.
Nie sposób wymienić, przeogromnej pracy jaką przez kilkadziesiąt lat wykonał Ks Wysocki. I teraz nagle znajdują się krytykanci, lub Stowarzyszenia i ludzie, którzy chcą czerpać z tego wielkiego dorobku korzyści w tym finansowe... "podszywając się" i udając, że to oni od zawsze zajmowali się Obławą Augustowską.  Dlaczego Gmina Giby zaproszona oficjalnie odmówiła wspólnych obchodów nie wiem, trzeba się ich zapytać...  Proszę się zapytać kim jest Pani Basia z "Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej" - skąd przyszła i dlaczego musiała się pożegnać z poprzednim miejscem pracy....(temat dla dziennikarzy - są jeszcze wolni i niezależni w Suwałkach?)  nazwa jest bardzo podobna do znanego i szanowanego "Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej" - czy to ładnie podszywać się dodając jeden wyraz PAMIĘCI ?  Proszę się zapytać kto i dlaczego z premedytacją rozrzucał śmieci w Gibach na wzgórzu Krzyży...?  Jakie media brały udział w tej prowokacji i nagonce na Ks. Stanisława? 
Pytań mam jeszcze wiele, może kiedyś zostaną zadane...

Przeczytałem z należytą uwagą i co? Ba! Z czystej ciekawości udałem się na tę uroczystość i... nasuwa się jedna, jedynie słuszna i bardzo smutna konkluzja - dzielenia społeczeństwa, społeczności lokalnej, szczucia jednego przeciw drugiemu przez tego politykiera nie ma końca.

P.S.

Proszę sobie doczytać droga Pani co oznacza termin "analfabetyzm" a dopiero później próbować obrażać.

Z tą rocznicą jest trochę jak ze śmiercią ks. Popiełuszki. Obchodzimy, udajemy że pamiętamy ale na wyjaśnieniu nikomu nie zależy chociaż pewnie akta są i dało by się tę zbrodnię wyjaśnić.

Krótkowidz

15/07/2021

A pani posłowa L.Z. chyba w stanie blogoslawionym, zgodnie z sugestią p. ministra Czarnka

 

Dodaj komentarz