Galeria Sztuki Stara Łaźnia już otwarta

Odrestaurowana łaźnia na bulwarach

Uroczyste otwarcie Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbyło się w piątek (17.07) na suwalskich bulwarach. 

 

Dziś w odrestaurowanym budynku na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą oficjalnie otwarta została Galeria Sztuki Współczesnej „Stara Łaźnia”, w której znajdują się m.in. prace prof. Andrzeja Strumiłły oraz lokalnych artystów. Było tradycyjne przecięcie wstęgi, ale też w pobliżu budynku zasadzono pamiątkowe drzewa. Zebrani goście mogli podziwiać zbiorową wystawę rzeźby artystów związanych z Suwalszczyzną i pograniczem polsko-litewskim, zwiedzić odrestaurowany, zabytkowy budynek i bulwary nad Czarną Hańczą. Zebranym muzycznie czas umilał kwartet smyczkowy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

 

Jak powiedział podczas swego wystąpienia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk inspiracją do odrestaurowania budynku było... wydanie pozwolenia miejskiego konserwatora zabytków na jego rozbiórkę. - Wtedy tknęło mnie, aby ten budynek odbudować. Tak samo przerażało mnie otoczenie tych ruin, które tutaj stały - chaszcze, miejsce nieprzyjazne do spacerów. Jest to centrum Suwałk, dlatego postanowiliśmy ze współpracownikami, że napiszemy projekt dotyczący rewitalizacji tej części miasta. Z drugiej strony mamy Zalew Arkadia z częścią rekreacyjno-sportową, a tu chciałbym aby tętniła kultura. Nie tylko w samym budynku, ale i całej otaczającej go przestrzeni - powiedział prezydent podczas uroczystości otwarcia.  Prace przy bulwarach nie są jeszcze zakończone. Jak mówił włodarz na jesieni rozpoczną się nasadzenia drzew. Potrzebny jest też plac zabaw dla dzieci.  

 

Z kolei Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, który zarządza budynkiem zapewniała, że galeria w starej łaźni jest spełnieniem oczekiwań wielu związanych ze sztuką suwalczan. - Realizacja pomysłu rewitalizacji tego miejsca była niezwykle odważnym i niełatwym przedsięwzięciem. Przed laty budynek ten był przeznaczony do rozbiórki i nie był nawet własnością miasta. Mam nadzieję, że stara łaźnia będzie placówką o charakterze bezprecedensowym, łączącym w swoim kształcie i funkcji sferę wizualną - stałe i czasowe ekspozycje, z żywymi wydarzeniami artystycznymi jak warsztaty, koncerty, projekty i animacje. Liczę, że do tej aktywności twórczej przyłączą się wszyscy suwalczanie - mówiła dyrektor. 

 

Współzarządcą obiektu jest m.in Ośrodek Sportu i Rekreacji, stąd też w jednym z pomieszczeń budynku będzie funkcjonować wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego z którego bezpłatnie będą mogli korzystać mieszkańcy  miasta. Sprzęt będzie udostępniany w godzinach, w których prowadzone będą zajęcia sportowo-rekreacyjne.

 

Obiekt wraz z terenami przyległymi zyskał nowe oblicze po rewitalizacji przeprowadzonej w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja starej łaźni oraz bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach”, współfinansowanego ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII – Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.5 – Rewitalizacja. Dofinansowanie z EFRR i budżetu państwa: 6.223,313 zł, a całkowity koszt projektu: 16.538.856 zł.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz