W piątek plenerowy seans filmu “Czarna Dama”

plenerowy seans filmu “Czarna Dama”

 

W piątek, 29 lipca Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na plenerowy seans filmu “Czarna Dama” i spotkanie z twórcami. Pokaz będzie towarzyszył konferencji prasowej, na której poznamy szczegółowy program festiwalu. Według pierwszych zapowiedzi Suwałki odwiedzą gwiazdy polskiego filmu, a line-up wzbogacą pokazy filmów tegorocznego gościa specjalnego – Feliksa Falka.

 

Pokazy filmów mistrzów polskiego filmu, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych, wystawy zdjęć i plakatów filmowych, spotkania z gwiazdami polskiego filmu – to główne punkty bogatego programu drugiej edycji suwalskiego festiwalu filmowego, który odbędzie się od 18 do 20 sierpnia 2022 r. w Suwałkach. Jako swoistą rozgrzewkę przed sierpniowym wydarzeniem, organizator zaplanował nieodpłatny plenerowy pokaz filmu „Czarna Dama” oraz spotkanie z jego twórcami.

 

„Czarna Dama” to przedwojenny Białystok, tajemnicza sekta, mafijne interesy żydowskiego półświatka Akcja tej produkcji kinowej w stylistyce kina noir rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.

 

Film powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), twórców muzyki (The Consonance Trio, Katarzyna Garłukiewicz) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. Na ekranie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.

 

„Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy dramat” w międzynarodowym konkursie European Cinematography Awards (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha Na Dziko. Kinowa premiera filmu odbyła się 2 września w Białymstoku. “Kino noir, czerń i biel, tajemnicze kobiety i enigmatyczni mężczyźni. Czarna Dama to filmowy rebus, który rozwiązywałem z rosnącą przyjemnością. Białystok zaskakuje formą (treścią również).” – tak pisze o nim Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy festiwalu.

 

Przed pokazem, o godz. 19.00, w Galerii Sztuki Stara Łaźnia przy ul. A. Wajdy 3, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Czesława Renkiewicza Prezydenta Suwałk, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Andrzeja Pągowskiego Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Wydarzeniu będzie towarzyszyło podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie tegorocznego festiwalu oraz porozumienia z Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód o współpracy w zakresie promocji kinematografii, sztuki i edukacji filmowej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku twórców filmowych związanych z naszym regionem.

Dodaj komentarz