Wspólnie siali łąki kwietne w centrum Suwałk

proekologiczna akcja siania łąki kwietnej w centrum Suwałk

Grupa mieszkańców miasta spotkała się w sobotę (29.05) u zbiegu ulic Reja, Pułaskiego, Szczęsnowicza i Bulwarowej, aby wspólnie dosiewać w tych miejscach łąki kwietne.

 

Na zebranych czekało ponad 1000 metrów kwadratowych do wysiania nasion zakupionych z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. - Przy wjeździe na ul. Szczęsnowicza od Pułaskiego planowany jest "nie-plac zabaw" w ramach projektu społecznego „Gaj w Centrum”. Będzie to  miejsce, gdzie są naturalne elementy takie jak pień drzewa i kamienie służące do zabawy. Będzie można sadzić i uprawiać rośliny. poprzez to chcemy promować w mieście bardziej naturalne elementy ekosystemu. Projekt Gaj w centrum, który grupą złożyliśmy rok temu do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego miał na celu pokazanie, że zieleń kojarząca się wszystkim z nieużytkiem w centrum miasta, może zostać zadbana. Nie trzeba niczego wycinać, a jedynie dosiać łąki kwietnie, które często przewijają się w petycjach mieszkańców. Nam też ta koncepcja się podoba i chcieliśmy nie tylko o tym mówić, ale też sami to zrobić - wziąć ziarna i je zasiać. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie się tu robiło coraz bardziej kolorowo - przekazał Wojciech Pająk, jeden z inicjatorów akcji.


 
Dzisiaj dosiewana była mieszanka kwiatów do istniejącej trawy wokół  gaju, z której za rok, dwa powstanie łąka kwietna. Na pierwszym planie będzie widoczna łąka kwietnia, a za nią gaj do którego zrobione zostaną naturalne ścieżki. W środku 26 czerwca odbędzie się koncert w zaroślach. Będzie poezja śpiewana, cicha muzyka, czy też poznawanie przyrody z naukowcami którzy pokażą, że w takich miejscach też są ciekawe gatunki roślin i zwierząt. 

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz