SOK przy Noniewicza w nowej odsłonie

SOK przy Noniewicza w nowej odsłonie

Uroczyste otwarcie po rewitalizacji Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 odbyło się w piątek (14.02) w Suwałkach.

 

Rewitalizację budynku rozpoczęto we wrześniu 2018 roku i kosztowała ona 6,5 miliona złotych, z czego połowa to środki unijne. Blisko 3 miliony przekazał suwalski Urząd Miasta, a z budżetu państwa pozyskano prawie pół miliona złotych. Zmiany widoczne są gołym okiem zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz obiektu. Wyremontowana została elewacja, budynek przystosowano dla osób niepełnosprawnych, a w środku zmianie uległ rozkład pomieszczeń. 

 

Dziś z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, marszałkowskich i miejskich oficjalnie przekazano obiekt do użytku publicznego. Były przemówienia, podziękowania i gratulacje, a zamiast tradycyjnego przy tego typu okazjach przecinania wstęgi - głośne uderzenie w gong.

 

- Wykonanie tego projektu wynikało z potrzeb miasta Suwałki, Suwalskiego Ośrodka Kultury i jego użytkowników oraz z potrzeb mieszkańców. Przeprowadzone zostały kompleksowe działania modernizacyjne obiektu, który mam nadzieję od dziś staje się wizytówką miasta. Dobrze zaprojektowana przestrzeń integruje ludzi, wyzwala twórczą energię i prowokuje ambicję. Galeria Chłodna, Klub Muzyczny, Sala Teatralna, Galeria Artystyczna, pracownia plastyczna, muzyczna, ceramiki,dziedzictwa kulturowego, fotografii i filmu, Suwalski Fan Club Bluesa - stają się od dziś miejscem edukacji kulturalnej i twórczych wyzwań dla wszystkich mieszkańców miasta. To przestrzeń bez barier i wykluczeń wobec wieku i niepełnosprawności. Działania adresowane do wszystkich suwalczan nie będą miały charakteru komercyjnego - zapewniała podczas swego przemówienia Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

 

- Takich obiektów potrzebujemy w naszym mieście i mamy ich sporo. Nakłady na kulturę i tego typu obiekty są duże. Muzeum Okręgowe w Suwałkach również czyni starania, aby Muzeum Marii Konopnickiej zafunkcjonowało. A przed nami kolejne wyzwania - stara łaźnia, zagospodarowanie suwalskich bulwarów - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Budynek jest zlokalizowany w zabytkowym centrum Suwałk. Powstał w II połowie XIX w. na potrzeby kulturalno-społeczne. Przed pierwszą wojną światową mieścił się tam Klub Rosyjski, w czasie wojny niemiecki klub podoficerski. W okresie międzywojennym działał klub Reduta, w którym organizowano koncerty i wystawiano przedstawienia. Po drugiej wojnie światowej w budynku mieściły się między innymi kino Merkury oraz klub Suwalszczyzna, które szczególnie zapisały się w pamięci suwalczan jako swoiste centra życia kulturalnego miasta. W końcu lat 70. w budynku rozpoczął działalność Wojewódzki Dom Kultury. W latach 90. działał tam Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki – do połączenia z Młodzieżowym Domem Kultury i powołaniem w 2012 roku Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Jeszcze dziś o godz. 18.00, w nowo otwartej po remoncie Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 odbędzie się wernisaż IV Suwalskiego Salonu Sztuki – obszernej zbiorowej wystawy prac artystów związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną. Godzinę później przyjdzie czas na wieczór z muzyką.  W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni klubowej odbędą się koncerty zespołów PROFORMA z Olsztyna i rockowo-bluesowego BANG ON! BLUES. Muzycznie i bardzo różnorodnie będzie już do końca weekendu. W sobotę wieczorem odbędą się koncerty zespołów PIANO BLUES BAND oraz NOCNY PATROL. Niedzielny wieczór będzie można spędzić razem z muzyką zespołu MUV oraz grupy DRESZCZ. Weekendowe koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00, na wszystkie wydarzenia towarzyszące otwarciu wstęp wolny.

 

2 Komentarzy

Bareja

17/02/2020

Czy w tym mieście nic nie może być w miarę normalne?Kto zaprojektował i kto przyjął projekt rewitalizacji kawiarenki bluesowej ( pytania retoryczne), która w zasadzie wygląda jak "stołówka przyzakładowa". Zero klimatu, fatalna akustyka, nieprzemyślany układ przestrzenny, w mojej ocenie -katastrofa.Pytam się, czy ONI nas mają za zupełnych idiotów? Wiem, że ONI (patrz zdjęcie) nie są z Suwałk, tak więc może robią to celowo i jeszcze się tym chwalą....

Dodaj komentarz