Kuchnia Kamedulska króluje w Suwałkach

Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi Przy Stole”

Drużyna kucharzy z Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach zwyciężyła VII. edycją kulinarnego konkursu „Sąsiedzi Przy Stole”, który odbył się w niedzielę (06.09) w Suwałkach.

 

Od rana suwalczanie tłumnie stawiali się w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie już po raz siódmy można było przyglądać się rywalizacji kucharzy i spróbować wielu smacznych potraw. W związku z jubileuszem 300-lecia Suwałk, założonych przez kamedułów wigierskich, hasłem przewodnim tegorocznego konkursu była właśnie kuchnia kamedulska. Każdy z zespołów kucharskich miał za zadanie przygotowanie potraw kamedulskich w formie zakąski lub zupy oraz dania głównego. Jury do gustu najbardziej przypadła zupa rybna i pierogi z kaczką przygotowane przez drużynę Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, która zajęła pierwsze miejsce. Uznanie zdobyły również ziemniaki w ziołach podane z maślanką przygotowane przez zdobywców drugiego miejsca, Suwalską Spiżarnię. Podium zamknęli gospodarze, czyli drużyna Pogodnych Suwałk. Każda z drużyn otrzymała z rąk prezydenta Suwałk okolicznościową statuetkę i dyplom oraz zespołowe nagrody rzeczowe.

 

- Kulinarny konkurs zawsze przyciągał wielu mieszkańców miasta. Można tu zdegustować dobre, czasami nieznane dania. Trochę żałujemy, że koronawirus zepsuł nam nasze plany. Ideą "Sąsiadów przy Stole" jest zapraszanie naszych partnerów z zagranicy i co roku prezentować inną kuchnię. Rok temu mieliśmy dania kuchni niemieckiej, a w tym miała być kuchnia francuska. Niestety obecnie nie podróżujemy za granicę, ograniczamy swoje kontakty, stąd też dziś mieszkańcy przyszli skosztować kuchni kamedulskiej. Zmieniliśmy scenariusz i prezentujemy kuchnię zakonu, który założył Suwałki. Wiemy, że zakon nie jadał mięsa, więc i potrawy są bezmięsna, chociaż kaczki zakonnicy traktowali jako rybę - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.  

 

Kulinarny konkurs to jednak nie wszystkie atrakcje jakie tego dnia czekały w Parku Konstytucji 3 Maja. Zmaganiom kucharzy towarzyszyły koncerty w wykonaniu zespołów Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT, Stowarzyszenia Suwalskie Starszaki oraz orkiestry z Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Rozstrzygnięto również konkursu "Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony". Na zebranych czekał również jarmark ze stoiskami z produktami regionalnymi takimi jak sery, wędliny, ciasto, chleby czy rękodzieło.

 

Dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych, cieszył się piknik integracyjny pod hasłem "Tacy sami, a ściana między nami... - Bajkowy sposób na integrację", który równocześnie odbywał się w Parku. Podlaskie Stowarzyszenia Terapeutów przygotowało strefę zabaw dla najmłodszych, warsztaty kulinarne, konsultacje logopedyczne czy stoiska organizacji pozarządowych.

 

Dodaj komentarz