Kiedy prezydent założy insygnia władzy?

 insygnia władzy wiszą w gablocie sali sesyjnej suwalskiego Ratusza

 

O to kiedy prezydent Suwałk i przewodniczący Rady Miasta zamierzają założyć insygnia władzy, pytał na ostatniej sesji Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość.

 

Kosztujące 40 tysięcy złotych insygnia władzy wiszą od jakiegoś czasu w gablocie sali sesyjnej suwalskiego Ratusza. Temat zakupu insygniów był wielokrotnie poruszany wraz z pracami nad ustanowieniem nowego herbu Suwałk. Mają być one zakładane podczas specjalnych okazji - świąt państwowych, czy podczas wręczania odznaczeń państwowych. Do tej pory nie zostały jeszcze założone przez prezydenta i przewodniczącego, stąd na ostatniej sesji Rady Miasta Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość pytał, kiedy możemy spodziewać się, że zostaną one wyjęte z gabloty i zaprezentowane w przestrzeni miejskiej. 

- Mamy insygnia, które wiszą w gablocie, ale brak jest komunikatu kiedy te insygnia będą na sesjach Rady Miasta stosowane. Czy tylko na sesjach jubileuszowych, doniosłych? Ten temat krąży gdzieś w sieci i brakuje takiego podkreślenia przez nas jako radę i przez urząd prezydenta, czy to będzie wisiało w gablocie, czy też będzie to wykorzystywane. Padają pytania czy brakuje odwagi, żeby to eksponować nie tylko w gablocie, ale również na piersiach. Czy to już jest niepotrzebne, czy zakup został zrealizowany pochopnie. Chcemy żeby mieszkańcy wiedzieli jakie są zasady stosowania tych insygniów. 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz powiedział, że jest uchwała i zasady używania insygniów są w niej opisane. Jak dodał, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta insygnia założą, ale przy okazji wielkich uroczystości. 

- Można je założyć przy pierwszej sesji w kadencji, albo na zakończenie kadencji. Kiedy mamy jakieś miejskie jubileusze. Mieliśmy 300-lecie miasta, ale jeszcze nie było insygniów. Jest w uchwale również napisane, że można je nosić podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i Narodowego Święta Niepodległości. Ale proszę wybaczyć, ja nie będę ich wkładał na 11 listopada i mam ku temu prawo. Tak tu jest napisane, osoby posiadające prawo do noszenia insygniów mogą odstąpić od ich używania. Przy wręczaniu orderów, odznaczeń, podczas oficjalnych spotkań z delegacjami zagranicznymi też można je nosić. I my w pewnym momencie pojawimy się w nich, ale to musi być naprawdę fajna, doniosła uroczystość, no bo nie chcemy paradować w tych insygniach, a to jest atrybut władzy jaka ona by nie była i fajnie te insygnia wyglądają w gablocie. 

10 Komentarzy

Drozda

29/09/2023

Tak bardzo czesio chciał łańcuch władzy, a gdy już go ma to się wstydzi założyć bo go ludzie wyśmieją.

pisiorek

29/09/2023

Taki to już nasz zaścianek Suwalski a władza rozdaje pieniądze na prawo i lewo i nie liczy się z mieszkańcami niestety. Pan prezydent to już chyba długo nie porządzi na tym podwórku. 

Anonymous

29/09/2023

W życiu nie czytałem nic bardziej żałosnego niż te tłumaczenia o tym kiedy należy zakładać te łańcuchy i dlaczego mimo wystąpienia okazji nie trzeba tego robić.

dlaczego nie założy ich w dniu 11 listopada i jakie ma ku temu powody? Chcemy to usłyszeć! Narodowe Święto Niepodległości? Jaki jest powód???

Nie zakładają, ponieważ te miniaturki herbów zostały  wykonane NIELEGALNIE. Dziwne, że nikt nawet radni o tym nie mówią. Przede wszystkim Herb Miasta to nie Miś Uśmich, który może mieć lewe lub prawe klapnięte uszko. JAKIM PRAWEM ? KOMU NIE PASOWAŁ HERB? BO TRZEBA BYŁO POŁĄCZYĆ KRZYŻ Z KORONĄ I PSU BUŁKĘ. NIKT NIE PYTAŁ MIESZKAŃCÓW !!! NA ŁAŃCUCHY ZOSTAŁY WYDANE PUBLICZNE PIENIĄDZE !!! I NAJPIERW POWINNA BYĆ ZGODA RADNYCH W POSTACI - UCHWAŁY A DO TEGO WCZEŚNIEJ PROJEKT UCHWAŁY DO TEGO WNIOSEK I UZASADNIENIE. NIC TAKIEGO NIE MIAŁO MIEJSCA ! PIENIĄDZE ZOSTAŁY WYDANE BEZPRAWNIE A JAK SPRAWA NABRAŁA ROZGŁOSU - RADA SZYBKO UCHWALIŁA NOWY I TAK NIELEGALNY HERB. I TU JEST KIEPSKI TEMAT DO PRZEŁKNIĘCIA DLA WSZYSTKICH 'ZAMIESZANYCH" PONIEWAŻ W TAKIM PRZYPADKU POJAWIA SIĘ ART. 231 PARAGRAF 1 KK.

Art. 231

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

Może jakiś prawnik się wypowie ??? Sprawa nieciekawa.

"Elita" i ich problemy pierwszej potrzeby, szkoda gadać

Dodaj komentarz