Wizyta ministrów na budowie trasy Suwałki-Budzisko

Spotkanie ministrów Polski i Litwy

O polsko-litewskich projektach drogowych rozmawiali w środę (23.09) w Sejnach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk z ministrem transportu i komunikacji Republiki Litewskiej, Jarosławem Narkiewiczem.

 

Minister Narkiewicz podkreślał, że od blisko tygodnia trwają rozmowy rządów Polski i Litwy m.in. na temat wspólnych projektów infrastrukturalnych. - Cieszymy się, że w szybkim tempie ruszają strategiczne projekty, tak po stronie litewskiej jak i polskiej. Mam na względzie i Via Baltikę i Rail Baltikę, ale też Via Carpatię, które ciągle nabierają jeszcze większego znaczenia w związku z sytuacją, która zaistniała na Białorusi - mówił litewski minister.

 

Narkiewicz podkreślał, że w obecnej sytuacji "wymowna" jest potrzeba realizacji projektów biegnących też na południe. Zaznaczył też, że konieczna jest współpraca z Ukrainą, tak aby w przypadku zaostrzenia sytuacji na Białorusi można było bez przeszkód podróżować przez teren Litwy, Polski, Ukrainy na południe Europy.

 

Podczas spotkania minister Narkiewicz i minister Adamczyk poinformowali, że trwają prace nad wspólnym polsko-litewskim projektem polepszenia infrastruktury drogowej w przygranicznych miejscowościach.  - Nie można będąc tutaj, na ziemi sejneńskiej, przejeżdżając przez powiat suwalski zapominać o tym, że często mieszkańcom regionów przygranicznych potrzebne są bezpieczne drogi samorządowe - mówił minister Adamczyk. Dodał, że projekt zakłada zbudowanie sieci dróg lokalnych, które będą łączyć się z dużymi szlakami komunikacyjnymi.

 

- Rozwój dróg lokalnych, połączenie ich z największymi trasami to jeden z warunków rozwoju gospodarczego. Współpraca w tym zakresie polskiego i litewskiego rządu, daje szansę, że po obu stronach granicy polsko-litewskiej infrastruktura drogowa znacznie się poprawi - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

 

Uczestnicy spotkania wraz z litewską delegacją odwiedzili również teren budowy drogi ekspresowej S61 (fragment Via Baltiki) w miejscowości Żubryn. Odcinek S61 Suwałki - Budzisko z obwodnicą Szypliszk ma długość 24,2 km. Powstaną tu dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda (plus pas awaryjny). Wybudowane zostaną też dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki, przewidziano także dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): Żubryn i Budzisko. Na całym odcinku powstaną w sumie 34 obiekty inżynierskie, z tego w ciągu S61 - 23szt: 2 estakady, 10 wiaduktów, 11 przejść dla zwierząt, a nad S61 - 11 wiaduktów.

 

Foto: Wrota Podlasia

2 Komentarzy

Dodaj komentarz