Suwałki w czerwonej strefie - obowiązkowe zakrywania ust i nosa w całym kraju

Cała Polska w żółtej strefie COVID-19

Cała Polska od najbliższej soboty 10 października znajdzie się w strefie żółtej - przekazał w czwartek (08.10) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Suwałki przechodzą jednak do strefy czerwonej.

 

Zasady strefy żółtej zostają rozszerzone na cały kraj. Wszystko przez odnotowywane ostatnimi czasy rekordowe liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19. Jak przekazał podczas konferencji premier Morawiecki, w strefie żółtej od soboty według najnowszych danych znalazłoby się około 100 powiatów. Zdecydowano więc, aby dodatkowe obostrzenia objęły całą Polskę. 

 

- Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie. Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku. Mija 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń. Jesienią ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć - zdecydowanie i kategorycznie. Korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE. Mamy ok. 500 wolnych respiratorów. To stanowi ok. 2/3. Mamy ponad 500 respiratorów w magazynach i dalszą liczbę, która jest dostępna i która wiąże się z zakupami - mówił premier.

 

Od soboty, 10 października, na czerwonej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Wśród nich znalazły się Suwałki. Od piątku – 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, aby pamiętć o przestrzeganiu obowiązujących zasad. W wiadomości SMS znajdziemy link do dedykowanej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko można sprawdzić, jakie obostrzenia będą obowiązywać w danym powiecie. 

 

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października. 

 

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

 

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

 

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

 

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

 

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

10 Komentarzy

Antycovidowiec

08/10/2020

Niech w Sejmie wprowadza ta czerwona strefę. Mamy w głębokim poważaniu te wasze zakazy i te szmaty!

Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a my protestujący doprowadzimy do szybszego jej wyjawienia! 

Masz katar, czujesz się podziębiony, nie pędź od razu do lekarza po testy na COVID. Zostań w domu (obserwuj siebie), a jeżeli musisz wyjść - tym bardziej zakryj nos i usta.

Szanowni Państwo czy ktoś może mi powiedzieć na podstawie jakiego aktu prawnego zostaje mi ograniczana, zagwarantowana przez Konstytucję RP, wolność??? Bo chyba konferencja prasowa p. premiera  i doniesienia medialne, które mnie tylko straszą, nie są od tworzenia prawa. 

Dodaj komentarz