„Przywróćmy Im twarze i imiona”

VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej

 

VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej pod hasłem „Przywróćmy Im twarze i imiona” odbędzie się w piątek 12. lipca o godzinie 17:00 na dziedzińcu Domu Turka w Augustowie.

 

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie zaprasza mieszkańców Augustowa i regionu oraz turystów na wyjątkowe wydarzenie, które już po raz ósmy organizuje w Augustowie. Chodzi o VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej pod hasłem „Przywróćmy Im twarze i imiona”. 

- Masowa zbrodnia ma indywidualne twarze i kryje za sobą osobiste i rodzinne tragedie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie zapominali tych, którzy stali się Ofiarami Obławy Augustowskiej - wyczytamy Ich nazwiska, wyświetlimy zdjęcia, zapalimy światełka pamięci. Przyjdź, by zrobić to wspólnie z nami - zachęcają organizatorzy.

Spotykanie odbędzie się 12 lipca (piątek), o g. 17:00 na dziedzińcu Domu Turka, ul. 3 Maja 16 w Augustowie. Budynek ten był siedzibą NKWD i PUBP, więziono w nim i katowano polskich patriotów. Instytut Pileckiego tworzy tam Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

Przy Murze Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, pragniemy „zawołać po imieniu” tych, którzy stracili życie w lipcu 1945 r. w wyniku sowieckiej zbrodni. Nasz oddolny, augustowski apel pamięci poprzedzą oficjalne uroczystości organizowane przez Instytut Pileckiego od g. 15.00 (wstęp wolny) a obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zakończymy mszą św. za Ofiary i Ich Rodziny w Bazylice NSJ o godz. 18.00. Minęło już 79 lat od zbrodni a wciąż nie wiemy, gdzie są doły śmierci Ofiar. Pokażmy Rodzinom Ofiar, że nie są samotne, że wołanie o sprawiedliwość nie ustaje, pomimo że odchodzą ostatni świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Przyjdźcie, abyśmy razem upomnieli się o ofiary Obławy Augustowskiej. Wasza obecność będzie dla nas niezwykle ważna.

Organizatorami wydarzenia są: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Augustowie. Dziękujemy naszym partnerom: Instytutowi Pileckiego, Parafii Najświętszego Serca Jezusowego, Starostwu Powiatowemu w Augustowie oraz Miastu Augustów.

Dodaj komentarz