Policjanci apelują o rozsądek i bezpieczeństwo nad wodą

O zachowanie bezpieczeństwa w trakcie wakacji apelowali policjanci

O zachowanie bezpieczeństwa w trakcie wakacji, zwłaszcza nad wodą, apelowali w piątek (24.06) policjanci z Suwałk. 

 

Dziś pierwszy dzień wakacji. To dla dzieci i młodzieży okres większej swobody, wolności i poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi. Ważne jednak, aby nie zapominać w tym czasie o bezpieczeństwie. W związku z tym suwalscy policjanci zorganizowali dziś spotkanie z mediami na plaży w Starym Folwarku, aby zaapelować do wszystkich osób odpoczywających nad wodą o zachowanie rozsądku podczas wypoczynku. 

- Apelujemy o zachowanie rozsądku i bezpieczne zachowanie nad wodą. Zwracajmy uwagę na osoby, które razem z nami odpoczywają. Absolutnie nie powinniśmy łączyć alkoholu z wodą. Suwalscy policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem wraz z WOPR-em. Do dyspozycji policjanci mają dwie łodzie motorowe w tym jedną nowoczesną łódź hybrydową, wyposażoną w nawigację, sonar i mapy. Mam nadzieję, że tegoroczne wakacje upłynął równie bezpiecznie jak te w zeszłym roku. Policjanci przed rokiem interweniowali pięciokrotnie i pomogli 12 osobom, ale całe szczęście nikt nie utonął i wszystkie interwencję zakończyły się bezpiecznie - mówiła Eliza Sawko, rzecznik prasowy suwalskiej policji.

Jak podkreślała rzecznik, Wigry są pięknym, acz trudnym do pływania jeziorem. Apelowała o dostosowywanie swoich umiejętności pływackich i żeglarskich do warunków i nie przecenienie ich. Zdarza się, że nawet doświadczeni żeglarze lądują w wodzie i potrzebują pomocy. Sierżant sztabowy Konrad Raszkiewicz dodał, że warunki na jeziorze Wigry potrafi zmienić się w ciągu 15 minut. Obfite opady deszczu i wysokie fale to momenty w których najczęściej dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń. 

- Przewrotki łodzi żaglowych, przy zmianie warunków pogodowych niektórzy żeglarze nie są wstanie opanować łodzi i wpływają w trzcinowiska. Trzeba ich wtedy stamtąd wydobyć, gdyż sami żaglówką nie są w stanie wypłynąć. Zdarzają się też różnego rodzaju wywrotki kajaków. Dwa lat temu mieliśmy nawet zatopienie rowerka wodnego. Musimy liczyć się ze wszystkim. Kiedy widzimy niebezpieczną sytuację przede wszystkim powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i czekać na pomoc. Sami działamy tylko jeżeli naprawdę czujemy się na siłach pomóc. Pamiętajmy jednak, że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze. Ważne jest też dokładne określenie miejsca zdarzenia, jeżeli dojdzie do wywrotki sprzętu pływającego. To znaczą ułatwi sprawę ratownikom i przyspieszy ich działanie. 

Policja będzie pilnować m.in. czy nie wsiadamy do jakiegokolwiek sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu, a nawet czy przebywając na plaży nie mamy w sobie "procentów". W razie jakichkolwiek problemów nie powinniśmy też wstydzić się podejść do policjanta lub zadzwonić po pomoc.  

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz