O mikrogrzybach w Wigierskim Parku Narodowym

Warsztaty przyrodnicze WPN

Wigierski Park Narodowy zaprasza w sobotę 17. października na warsztaty przyrodnicze pod nazwą „GRZYBY MAŁE I DUŻE”.

 

O czym będziemy mówić na warsztatach…? O tajemniczym świecie mikrogrzybów, które są obok nas. Znajdziemy je na pleśniejącym chlebie, w zepsutych powidłach czy zgniłych owocach. Kojarzą się negatywnie ale czy słusznie? Jaka jest rola grzybów mikroskopowych? Jak można je znaleźć w środowisku? Czy łatwo je obserwować? Jak wykorzystać tę wiedzę do prowadzenia lekcji? Na te pytania postara się udzielić odpowiedzi Wojciech Pusz, fitopatolog i mykolog, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który bada tajemniczy świat grzybów mikroskopowych w ekosystemach leśnych, wysokogórskich i polarnych. Nie waha się zejść do podziemi by odkryć to co nieodkryte, a potem dzielić się swoimi odkryciami z każdym kto pragnie ten świat odkryć.

 

Czym jest różnorodność biologiczna? Czy jest zagrożona i jak ją zmierzyć? Jaki udział mają w niej grzyby ? Na te pytania postara się odpowiedzieć  dr Joanna Bober - botanik z wykształcenia i mykolog z zamiłowania, edukator z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywa pracując w Białowieskim Parku Narodowym. W części terenowej pokaże gry i zabawy przyrodnicze związane z bioróżnorodnością oraz praktyczne patenty na pomoce dydaktyczne do edukacji przyrodniczej w terenie.

 

W czasie warsztatów przewidziane jest wyjście w teren - wskazany jest ubiór i obuwie terenowe. Przypominamy, że niezmiennie obowiązują nas ogólne zasady i ograniczenia związane z epidemią, przede wszystkim zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach w siedzibie parku.

 

Aktualne informacje o zasadach: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Liczba miejsce jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

  • Termin: 17 października 2020 (sobota), godzina 10.00
  • Miejsce: siedziba Wigierskiego Parku Narodowego, Krzywe 82, 16-402 Suwałki
  • Dla kogo: nauczycieli, osób zajmujących się edukacją - przyrodniczą, ekologiczną, domową, zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy o świecie grzybów - w skali mikro i makro.
  • Zgłoszenia: do dnia 15 października, na adres e-mail:joanna.adamczewska@wigry.org.pl lub telefonicznie: 87  5632 540
  • Zapewniamy: materiały warsztatowe, zaświadczenia o udziale, ciepły posiłek, kawę, herbatę i dobrą atmosferę :-) Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Czas trwania - około 6 godzin.

 

 

Dodaj komentarz