Mieszkanie wspomagane w Białej Wodzie oficjalnie otwarte

Mieszkania wspomagane w Gminie Filipów i Gminie Suwałki

We wtorek (23.11) odbyło się uroczyste otwarcie dwóch mieszkań wspomaganych w Gminie Filipów i Gminie Suwałki.

 

Mieszkanie wspomagane to alternatywa dla przepełnionych domów społecznych. Osoby je zamieszkujące mogą sami decydować o sobie i o tym czego potrzebują, a jednocześnie korzystają z opieki psychologów i terapeutów. Każdy z mieszkańców ma oddzielny pokój z małym aneksem kuchennym, ale jest też wspólny salon z aneksem kuchennym. 

 

Środki pozyskano dzięki Urzędowi Marszałkowskiego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w kwocie około 10 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone zostały łącznie na pięć mieszkań wspomaganych w gminie Suwałki, Filipowie, Różanym Stoku, Augustowie i Kuriance. Powstały z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych z Augustowa oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dziś oficjalne otwarcie miało miejsce w Białej Wodzie i Filipowie, gdzie mieszkanie funkcjonuje już od zeszłego roku, jednak ze względów pandemicznych uroczystości związane z otwarciem przełożono. 

 

W gminie Suwałki mieszkanie wspomagane powstało przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Wodzie.

- Mieszkają tu teraz dwaj panowie z lekką niepełnosprawnością intelektualną, nadzorowani przez opiekunów, asystentów, terapeutów, trenerów pracy i psychologów. W projekcie chodzi o to, aby ci panowie pod okiem specjalistów mogli się usamodzielnić. To mieszkanie można powiedzieć, przejściowe, uczące samodzielności. Najpierw jest okres próbny, diagnostyczny, na trzy miesiące. Później podpisujemy z tymi osobami umowę na dłuższy okres. Jeśli oni wraz z opiekunami zdecydują, że chcą kontynuować, to będą mogli w tym mieszkaniu pozostać - mówił Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach. 

 

Dodaj komentarz