Udany debiut Klubu Szachowego Jaćwież Suwałki

Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach - I Liga

 

15. miejsce i utrzymanie w I lidze - Klub Szachowy Jaćwież Suwałki udanie zadebiutował podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów - I Liga.W dniach od 13 do 20 czerwca 2023 r. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów - I Liga. Zespoły grały w nowoczesnym hotelu Arche w Lublinie, gdzie na zapleczu Ekstraligi (zresztą rozgrywanej również w Lublinie w Hotelu Lwów) rywalizowało 20 zespołów z całej Polski. Organizatorem imprezy był Polski Związek Szachowy w osobach Pawła Zaskalskiego i GM Artura Jakubca. Pieczę nad Ekstraligą i I Ligą sprawował sędzia główny IA Krzysztof Skiba. Była prowadzona transmisja z każdej partii, a zawodnicy za pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej i na szachownicach otrzymali okazałe puchary. Mecze odbywały się na 6 szachownicach na dystansie 9 rund z czasem 90 min./40 pos. + 30 min. na dokończenie + 30 sek. za każdy ruch od początku partii.Pomimo perturbacji kadrowych ostatecznie na starcie rozgrywek Klub Szachowy Jaćwież Suwałki wystawił 6 zawodników i 1 rezerwowego. Bez względu na to kto gra w naszym zespole, to zawsze tworzymy zgraną ekipę, nawzajem się wspieramy, wspólnie wychodzimy na spacery. I tak było tym razem. Do naszej "paczki" zawitała Zuzia Arciszewska i Piotrek Jaszczuk, którzy bardzo dobrze wkomponowali się do zespołu. W porównaniu z zeszłym rokiem mieliśmy również jedną "ścieżynkę", czyli zawodnika, który debiutował w pierwszym zespole, a był nim 1-letni Mateusz "Matik" Toczyłowski, który bił każdego na głowę w układaniu kostki Rubika :) a robił to z zawrotna prędkością trochę ponad 20-sekund z każdego możliwego ustawienia zdobywając tytuł nieoficjalnego Mistrza I Ligi.


- Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale turnie był niezwykle wymagający. W porównaniu z zeszłym rokiem, to była dosłownie przepaść, poprzeczka poszła znacznie wzwyż. Zeszłoroczny lider I deski Wojtek, długo nie mógł się odnaleźć, ale i zawodnicy byli nierzadko starsi o 2-3 lata. Na II desce Karol i Michał walczyli dzielnie, ale w sumie zdobyli jedną wygraną na 10 partii z silnymi zawodnikami. Na IV desce grał Mateusz z którego jesteśmy bardzo dumni, ponieważ rozgrywał swój turniej życia. Nieważne, że zdobył 2 pkt. z 9 (zresztą w ogólnym rozrachunku bardzo cenne), ale 10-latek grający zazwyczaj 1-2 godziny musiał się przestawić na partię 4-5 godzinne z 14-latkami i robił to bardzo dobrze. Wynik nie odzwierciedla możliwości Mateusza, bo w większości partii ustawiał pozycje dużo lepsze, jeżeli nie wygrane. Brakowało tylko albo aż doświadczenia w rozgrywaniu tak długich potyczek. Na pozostałych deskach grali: III Piotrek, V Zuzia, a VI Monika. Wszyscy spisali się bardzo dobrze zdobywając odpowiednio 5, 6 i 7 pkt na 9 rozgrywanych partii. Piotrek pokazał pełny profesjonalizm wygrywając w ważnym meczu z zawodnikiem walczącym o medal na swojej desce. Zuzia jest bardzo silną i ambitną zawodniczką i na najcięższej dziewczęcej desce wywalczyła cenne 3 plusy. Monika z kolei po ciężkim początku, wpadła w zeszłoroczny tryb "kilerki" i wygrała 4 ostatnie partie, zdobywając 3 miejsce na VI szachownicy. Ostatecznie wywalczyliśmy 15 miejsce (jak nr startowy), ale walczyliśmy do samego końca o utrzymanie, czego dokonaliśmy. Jeszcze raz wszystkim zawodnikom należą się WIELKIE brawa za niełatwy turniej. Pamiętajcie, doświadczenie zaowocuje w przyszłości, ciężka praca popłaca - relacjonował Paweł Jaroch - Prezes Zarządu Fundacja Klub Szachowy Jaćwież Suwałki.


Wyniki indywidualne:


1 Borowik, Wojciech             3,5 z 8
2 Bartnik, Michał                   1 z 5
3 Jaszczuk, Piotr                    5 z 9
4 Toczyłowski, Mateusz        2 z 9
5 Arciszewska, Zuzanna        6 z 9
6 Borowik, Monika                7 z 9
rez. Borowik, Karol               1,5 z 5
 

Wyniki drużynowe:


1 Klub Szachowy Jaćwież Suwałki               1,5-4,5             KKSz Kraków
2 MKS MOS Wieliczka                                  2-4                   Klub Szachowy Jaćwież Suwałki
3 Klub Szachowy Jaćwież Suwałki               3-3                   SEMPAI UKS Hetman Częstochowa
4 KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny        3,5-2,5             Klub Szachowy Jaćwież Suwałki
5 Klub Szachowy Jaćwież Suwałki               2-4                   UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Maz.
6 Klub Szachowy Jaćwież Suwałki               2,5-3,5             KS Laura Chylice
7 KMKSzach Victoria Komplexbud Kielce    2-4                   Klub Szachowy Jaćwież Suwałki
8 UKS Pałac Młodzieży Katowice                 4-2                   Klub Szachowy Jaćwież Suwałki
9 Klub Szachowy Jaćwież Suwałki               4,5-1,5             UKS Baszta Wodzisław Śląski

 

2 Komentarzy

Anonymous

01/07/2023

Debiut to otwarcie szachowe, pierwsze kilka ruchow. Debiuty maja swoja nazwe od wynalazcy. Pytanie do redaktora jakie to sa ruchy debiutowe klubu Jacwiez?

Dodaj komentarz