Suwałki stolicą europejskiego badmintona

Turnieje Polish U17 International i Young Days w Suwałkach

 

Ponad 400 zawodników z całej Europy od piątku (17.03) do niedzieli (19.03) rywalizuje w Suwałkach, gdzie odbywa się największy badmintonowy turniej młodzieżowy w Polsce - Malow Festiwal Badmintona.

 

Prawdziwe święto badmintona w Suwałkach. Przez trzy dni w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w hali Suwałki Arena rywalizuje ponad 400 zawodników z 21 krajów. W hali Suwałki Arena można zobaczyć turniej Polish U17 International zaliczany do Europejskiej listy rankingowej, a w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywa się turniej Young Days, gdzie swoich sił próbują zawodnicy do lat 15, 13, 11 i 9. Całość odbywa się pod nazwą Malow Festiwal Badmintona. To największa tego typu impreza badmintonowa w naszym mieście w ostatnich latach. Organizatorami turnieju są Polski i Europejski Związek Badmintona oraz Suwalski Klub Badmintona.

- To jeden z najważniejszych turniejów dla siedemnastolatków. W dodatku, jak mówią sami przyjezdni, również jeden z najfajniejszych. Rzadko się zdarza, aby 400 zawodników rywalizowało w jednym mieście na tak wysokim, europejskim poziomie. W Suwałkach, ale tez w Polsce, wydaje mi się że żadna impreza badmintonowa takiej obsady jeszcze nie miała. Z Suwałk jest piątka zawodników. Na pewno walczą, wygrywają, trochę też przegrywają, ale jak nasi zawodnicy wyglądają na tle Europy przekonamy się w niedzielę - dodał Jacek Niedźwiedzki, były utytułowany badmintonista i dyrektor zawodów. 

- Cieszy nas tak liczna obsada  turnieju. Mamy zawodników z 21 krajów, a patrząc na obecne rankingi zawodników rywalizujących w Suwałkach widać, że nasz turniej jest bardzo prestiżowy. W większości gier w turnieju Polish U17 International mamy do czynienia z zawodnikami sklasyfikowani w pierwszej 10-tce Europy. To też pokazuje jak wysoki poziom badmintona można zobaczyć w Suwałkach – mówił dyrektor turnieju Jerzy Dołhan.

W piątkowy (17.03) poranek w hali Suwałki Arena odbyło się oficjalnie otwarcie zawodów, po którym badmintoniści przystąpili do rywalizacji. Dziś gry są kontynuowane, a finałowe rozstrzygnięcia poznamy w niedzielę 19. marca. 

- Bardzo się cieszę, że Suwałki kolejny raz są miejscem organizowania dużego sportowego wydarzenia. W zeszłym roku organizowaliśmy Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce seniorów, dziś inaugurujemy międzynarodowy turniej badmintona. Dzisiejszy turniej to pokaz naszych możliwości, mamy klub z piękną tradycją, wspaniałe obiekty i cieszymy się niezmiernie, że możemy dzięki temu być organizatorem turnieju o międzynarodowej randze. Słowa uznania organizatorom za wkład pracy w przygotowanie tego wydarzenia. Zawodnikom życzę powodzenia, a wszystkich mieszkańców Suwałk zapraszam do kibicowania – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 


 Niedziela 19.03

  • 9:00 – Półfinały i finały w hali OSIR (Turniej Young Days U15, U13, U11,
  • U9)
  • 9:00 – Półfinały w Hali Suwałki Arena (Turniej Polish U17 International)
  • 13:00 – Finały w Hali Suwałki Arena(Turniej Polish U17 International)
  • Ok. 17:30 – zakończenie turnieju

 

Link do transmisji na żywo: https://www.youtube.com/@BADMINTONPOLSKA

Dodaj komentarz