Owoc kaki – czym jest i jakie ma właściwości zdrowotne?

Owoc kaki – czym jest i jakie ma właściwości zdrowotne?

Coraz więcej osób zwraca się w stronę natury i włącza do codziennej diety wartościowe produkty, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. W tym kontekście na pewno warto zainteresować się owocem kaki, który zawiera ich całe mnóstwo. Zobacz, czym jest ten przysmak i co cennego w sobie kryje.

 

Owoc kaki – co to takiego?

Owoc kaki, znany też pod nazwą persymona, hebanowiec wschodni czy chińska śliwka, charakteryzuje się wyjątkowo słodkim smakiem. Swoim wyglądem przywodzi na myśl pomidora. Występuje w różnych gatunkach (między innymi kaki zimowe czy kaki Fudżi), różniących się od siebie smakiem, wyglądem i teksturą. Mogą przybierać barwę pomarańczową, czerwoną czy żółto-pomarańczową. Bywają odmiany zawierające pestki, ale też te, które tych pestek nie mają w ogóle. Są też takie gatunki, których nie można spotkać na starym kontynencie, a jedynie w dalekiej Japonii. W połowie XIX wieku pojawiły się na zachodzie Europy. Jest to owoc rosnący na drzewach.

 

Najważniejsze właściwości zdrowotne owoców kaki

Owoc kaki cieszy nie tylko wyjątkowymi walorami smakowymi, ale również zawartością cennych substancji odżywczych. Jest naturalnym antyoksydantem, opóźniającym procesy starzenia i niwelujące wolne rodniki. Kaki ma właściwości antyutleniające – najwięcej cennych dla człowieka polifenoli kryje się w skórce owocu. Poza tym kaki zawiera dużo witaminy C, E, K, witaminy z grupy B, kwas foliowy, ale też potas czy mangan. Poza tym w owocu tym znaleźć można katechiny i galokatechiny – składniki o działaniu przeciwnowotworowym. Ponadto są bogate w betakaroten. Mają też w sobie wiele błonnika, pozytywnie wpływającego na pracę jelit oraz na poczucie sytości.

 

Jakie jeszcze cenne substancje i właściwości ma owoc kaki?

W owocach kaki można dopatrywać się również obniżenia poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów. Żółto-pomarańczowy owoc o słodkim smaku charakteryzuje się również skłonnością do poprawy wzroku i umożliwienia widzenia w półmroku. Ma też właściwości obniżające ciśnienie krwi. Znajdujący się w owocu betakaroten zapobiega stanom zwyrodnieniowym plamki żółtej i zachorowaniu na zaćmę. W tradycyjnej medycynie chińskiej kaki wykorzystywano również jako naturalny okład, niwelujący dolegliwości bólowe powstałe po ukąszeniu przez węża.

 

Które owoce kaki warto zabrać ze sobą do domu ze sklepu?

Nie każdy owoc kaki, importowany do Polski z krajów azjatyckich lub europejskich, jest wart zakupu. Najlepiej więc sięgać po owoce dojrzałe, o okrągłym kształcie i zdrowo wyglądającej skórce. Idealnie jest wybierać te, które są sprzedawane wraz z liśćmi. Po przyniesieniu do domu warto przechowywać je w chłodnej temperaturze, najlepiej w lodówce, aby przez dłuższy czas zachowały swoją świeżość i były zdatne do spożycia. Kaki, pozostawione w ciepłym miejscu, zachowają się jak banany – z każdym dniem zaczną stawać się coraz bardziej przejrzałe, dlatego należy zjeść je dość sprawnie po przyniesieniu do domu. Kaki stanowi ciekawy składnik zdrowych koktajli i wielu innych przepisów.

Dodaj komentarz