Nowe obostrzenia, zdalna nauka i obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych

Adam Niedzielski poinformował o kolejnych planowanych przez rząd krokach w walce z pandemią koronawirusa

Od 1 marca 2022 roku wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Rząd wprowadza również nowe obostrzenia od połowy grudnia i powrót do nauki zdalnej. 

 

We wtorek (07.12) podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych planowanych przez rząd krokach w walce z pandemią koronawirusa. Na wstępnie Niedzielski przekazał, że w czterech województwach, w tym w województwie podlaskim, liczba zakażeń zmniejsza się. W pozostałych jednak nie widać sygnałów, by miały w najbliższym czasie spadać.  

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant Omikron. Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa - mówił podczas konferencji minister Niedzielski. 

Nowe zasady w walce z COVID-19 mają zostać podzielone na trzy obszary. Nowa ustawa ma zapewnić pracodawcom możliwość wymagania od pracowników testów na koronawirusa, ale nie szczepień. Same szczepienia staną się za to obowiązkowe dla grup pracowniczych takich jak medycy, nauczyciele i służby mundurowe. Przepis zafunkcjonować mają w marcu przyszłego roku. Trzeci punkt to obostrzenia. Od 15 grudnia wprowadzone zostanie obniżenie limitów do 30% w restauracjach, hotelach, kościołach, kinach i teatrach. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Dyskoteki i klubu zostaną całkowicie zamknięte. W transporcie publicznym ograniczenie osób do 75%. Natomiast od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie znów będą nauczani zdalnie.  

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz