Pierwsza dyskusja o Mediatece

budowa Kreatywnego Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii w Suwałkach

 

Pierwsze z zaplanowanych konsultacji społecznych w sprawie budowy w mieście nowoczesnej Mediateki odbyły się w środę (12.06) w suwalskim Aquaparku. 

 

W środę władze miasta spotkały się z mieszkańcami na pierwszych konsultacjach społecznych, związanych z budową Kreatywnego Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii w Suwałkach – czyli Mediateki, która miałaby powstać w miejsce Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej i jej filii.

- Chcemy zapytać mieszkańców Suwałk o opinie w sprawie budowy tego obiektu. To nie jest nowość. O budowie Mediateki mówimy już od kilku lat. Jednak cały czas sprawa powraca stąd pomysł konsultacji społecznych. Nie Radni, nie urzędnicy czy pracownicy biblioteki. Niech to mieszkańcy wydadzą jednoznaczną opinię czy są za tą inwestycją. Cieszę się, że w spotkaniu bierze udział tyle osób. To znak, że żywo się tym Państwo zainteresowali - powiedział na początku spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W trakcie spotkania została przedstawiona prezentacja dot. projektu a także przeprowadzona sesja pytań i odpowiedzi z jego uczestnikami. Dyskusja dotyczyła m.in. stanu obecnego jednostek bibliotecznych i przyszłych zmian związanych z planowaną inwestycją, zasad dostępności budynku, czy możliwości wykorzystania nowego budynku przez różne grupy społeczne i instytucje w naszym mieście (młodzież, seniorzy, organizacje kulturalne etc.). Wszystkie pytania mają pozwolić na jeszcze lepszą analizę projektu.  

 

Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się:

 

  • 17 czerwca 2024 r. (poniedziałek), godzina 16.30, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im.gen.bryg.pil. W.Urbanowicza w Suwałkach (ul. Szpitalna 66);
  • 20 czerwca 2024 r. (czwartek), godzina 16.30, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita w Suwałkach (ul. Wojska Polskiego 13).

 

Uwagi można zgłosić również na formularzu konsultacyjnym dostępnym m.in. w Bibliotece, Urzędzie Miejskim, na imprezach miejskich, spotkaniach z mieszkańcami (zaplanowane miejsca: Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 4 w Suwałkach, Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach) i na stronie https://bpsuwalki.pl/mediateka-konsultacje/

 

Foto: UM Suwałki

8 Komentarzy

nie ma pieniędzy na doświetlenie kawałka ulicy w Suwałkach a oni dla swoich pociotków chcą ciepłe nowe pokoje budować bo już w starych budynkach się nie mieszczą takie to mamy zarządzanie za pieniądze mieszkańców. Na jedniach i chodnikach dziury ale co tam lepiej książkę poczytać i wtedy nie będzie widać. Ciekawe ile ta wizualizacja kosztowała i czy to znowu jak za logo mieszkańcy musieli za to zapłacić. Może ktoś wie i powie????

Na Warszawskiej dziura 1m głębokości (to nie żart) jest od 2 tygodni zastawiona słupkami. Na ulicy Białostockiej próg zwalniający jest uszkodzony 3 rok. Od kilku lat na całym osiedlu hańcza jest wyłączane oświetlenie uliczne w godzinach nocnych i wieczornych.

dziwożona

14/06/2024

Jestem stałą bywalczynią biblioteki publicznej, w której nigdy nie widuję tłumów. Być może dlatego, że niedofinansowana, oferuje głównie starocie. Na nowe książki trzeba się składać. Tymczasem będą pieniądze na ogromny budynek, w którym zapewne znajdzie zatrudnienie paru przyjaciół królika. Suwalski szpital dogorewa. Na specjalistów trzeba czekać latami, podobnie jak na badania. Bardzo bliska mi jest kultura, ale spektakle oferowane we wspaniałym, nowym budynku SOKU nie są na kieszeń zwykłego człowieka! Dofinansujcie je i wykorzystajcie zaplecze istniejące! Nie trwońcie pięniędzy na pozorne działania, takie  jak mini tężnia, kpina ze zdrowego rozsądku!

CVX109

14/06/2024

Nie kierujmy się zawiścią i zazdrością. Każdy będzie mógł korzystać z Mediateki ! Dostaniemy swobodny dostęp do zbiorów miejskich. Czy to mało ? Są jeszcze spotkania z autorami w większej, niż obecna sali. Pieniądze miasta się rozejdą i stracimy 40 mln zł dotacji. Nie warto, jestem za budową nowej biblioteki. Wrócą do niej ci, którzy już dawno temu przestali korzystać z miejskiej biblioteki. 

...w edukację, naukę, rozwój intelektualny i nowoczesne instytucje zawsze warto inwestować. Ale z drugiej strony to nam malkontentom  brakuje w mieście jeszcze kilku dużych kościołów z okazałymi plebaniami i garażami, ze dwa a najlepiej trzy muzea (np. zamachu smoleńskiego wraz z dużym pomnikiem; muzeum dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego wraz z dużym pomnikiem i  koniecznie muzeum żołnierzy wyklętych, może być bez pomnika).

Dodaj komentarz