Apel prezydenta w związku z trudną sytuacją epidemiczną

Prezydent Suwałk apeluje do mieszkańców o szczepienie się

W związku z trudną sytuacją epidemiczną związaną z trwającą, a w ostatnich dniach przybierającą na sile pandemią COVID-19, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zaapelował do wszystkich mieszkańców Suwałk o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

 

Czwarta fala pandemii COVID-19 ponownie zaczyna paraliżować nasze miasto. Każdego dnia dowiadujemy się o coraz większej liczbie osób zakażonych, a także o wielu osobach skierowanych na kwarantannę. Dziś (05.11) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 66 zakażeniach koronawirusem mieszkańców Suwałk. Sytuacja w naszym mieście, a także w całym województwie, ze względu na niską wyszczepialność przeciwko COVID-19, z dnia na dzień robi się coraz bardziej dramatyczna. Współczynnik zachorowalności w naszym mieście jest ponad dwukrotnie wyższy niż w całym kraju.

 

Mieszkańcy Suwałk zakażeni COVID-19 zmagają się z chorobą w izolacji w domu, ale niestety coraz częściej ze względu na ostry przebieg choroby wymagają leczenia szpitalnego. Obecnie (stan na 05.11) w Szpitalu Wojewódzkim im. dr L. Rydygiera w Suwałkach przebywa 90 pacjentów zakażonych koronawirusem. 13 z nich wymaga wspomagania respiratorami! W całości na oddziały covidowe przeznaczone są oddziały: Chorób Zakaźnych, Pulmonologia i Urologia. Niestety taka sytuacja prowadzi do przekładania planowanych zabiegów innych pacjentów. Osoby w ciężkim stanie z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przyjmowani są na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.


Coraz więcej przypadków zachorowań odnotowuje się również wśród uczniów i nauczycieli suwalskich jednostek oświatowych. Nauczanie zdalne odbywa się w znacznej części oddziałów w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Zajęcia zostały zawieszone także w poszczególnych grupach Żłobka Miejskiego.


Obecnie najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania pandemii COVID-19 jest szczepienie. Można to zauważyć porównując mapę Polski zawierającą dane dotyczące szczepień z mapą dotyczącą liczby zakażeń. Skuteczność szczepień można dostrzec również w suwalskim szpitalu, gdzie 2/3 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest niezaszczepionych.


Niestety środowiska antyszczepionkowe zniechęcają do szczepień strasząc niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej od pierwszego dnia szczepień (od 27.12.2020) do wczoraj (04.11) zarejestrowano w Suwałkach jeden niepożądany odczyn poszczepienny. Dotyczył on kobiety, która po przyjęciu szczepienia zgłosiła zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.


Obecnie (stan na 04.11) w pełni zaszczepionych jest 30933 mieszkańców Suwałk, co stanowi 44,4% ogółu mieszkańców. Niestety znacząco odbiegamy od poziomu wyszczepienia w Polsce, które wynosi 52,7%!

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, apeluję do wszystkich mieszkańców o szczepienie się przeciwko COVID-19, a także o przestrzeganie zasad sanitarnych, w tym noszenie maseczek. Tylko wspólne działania wszystkich mieszkańców Suwałk mogą sprawić, iż obecna sytuacja poprawi się, a skutki pandemii będą łagodniejsze.

 

Życzę Państwu dużo zdrowia!
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
8 Komentarzy

to nie biesiaduj siedź w domu nigdzie nie wychodź a wirusa roznoszą zaszczepieni bo mimo iż chorują nie są poddawani kwarantannie roznoszą dalej dlatego zakażeń będzie jak najwięcej

Proponuję zapoznanie się z procedurą NFZ dotyczacą postępowania w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. 

biskupina

07/11/2021

dlaczego społeczeństwo nie jest informowane, że głównym źródłem wirusa są obecnie szkoły, córka jest na zdalnym w liceum w tym z 7 klas, bo albo rówieśnicy chorują albo któryś z profesorów; w innych szkołach to samo; jak lidas - dość spotkań masowych, pora na ograniczenia inaczej będziemy w domu umierać z braku miejsc w szpitalach...

Tojfelus

07/11/2021

część ludzi nie radzi sobie z trudnymi sytuacjami i wybierają podejście "zaprzeczenia" i "negowania"  narażając bardziej rozgarniętą część społeczeństwa na problemy i utrudnienia. Władzy łatwiej jest kontrolować takich obywateli, więc im przyklaskują. Szkoda tylko że ludzie umierają.

Dodaj komentarz