"Z dializ można korzystać w całym kraju oraz Unii Europejskiej"

projekt “Bezpieczne dializy bez granic” Szpital Wojewódzki w Suwałkach

Uświadomienie pacjentom faktu, że nie są uwięzieni przy jednej stacji dializ to jeden z głównych celów projektu “Bezpieczne dializy bez granic”, realizowanego przez suwalski szpital we współpracy z placówką w Olicie.

 

Konferencja zamykająca projekt “Bezpieczne dializy bez granic” odbyła się w środę (07.09) w hotelu LOFT w Suwałkach. Projekt realizowany był przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie (Alytus). W ramach projektu suwalski szpital zmodernizował Oddział Nefrologii ze Stacją Dializ, doposażył go w sprzęt medyczny taki jak fotele do dializ, USG, defibrylator, pompy infuzyjne, czy pulsoksymetry oraz meble medyczne i socjalne. 

- Dużo zostało zrealizowane, a zarazem za mało, ponieważ środki były ograniczone. Wartość projektu to ponad 826 tysięcy Euro z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 702 tys. Euro. Realizowaliśmy już dużo większe projekty. Została poprawiona cała infrastruktura stacji dializ oddziału Nefrologicznego, został on wyremontowany i doposażony w aparaturę i sprzęt. Zostały zakupione nowe stacje dializacyjne, sprzęt operacyjny, laser holmowy, który stwarza nowe możliwości dla naszego personelu i wiele innego sprzętu poprawiającego dostępność usług medycznych, ale też standard pracy naszego personelu. Niemniej udało się zrobić sporo, zwłaszcza, że nawiązane zostały dobre relacje między naszymi pacjentami. Łącznie posiadamy 21 stanowisk dializacyjnych. Mamy ponad stu pacjentów, lecz jest to liczba zmienna, gdyż jedni pacjenci przychodzą, inni odchodzą - mówił Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala.  

Jedno z głównych działań zrealizowanych przez oba szpitale skierowane było do osób dializowanych. Miało ono na celu propagowanie mobilności takich osób, aby pokazać, że dializowanie nie oznacza przywiązania do jednej stacji dializ i możliwość korzystania z tzw. „dializ gościnnych” zarówno w kraju, jak i na terenie Unii Europejskiej.

- Prowadziliśmy działania dla osób dializowanych, które bardzo często nie mają świadomości, że mogą podróżować zarówno po kraju, jak i po Europie. Wydaje im się, że są uwięzieni przy jednej stacji dializ. Jest to nieprawda. Karta Ubezpieczenie Europejskiego pozwala korzystać z tak zwanych dializ gościnnych i my chcieliśmy tę wiedzę przekazać jak największej liczbie pacjentów dializowanych u nas w regionie. W tym celu zorganizowaliśmy obozy motywacyjne. Zaprosiliśmy do nas pacjentów dializowanych z Litwy, a nasi pacjenci pojechali na Litwę, gdzie zwiedzali, podziwiali zabytki, a jednocześnie zostali poddani dializie - opowiadał Valdemar Baranovskij, starszy inspektor ds. projektów unijnych. 

Projekt trwał dwa lata i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Program Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska na lata 2014 – 2020. Stacja Dializ pracuje w trybie całodobowym. Rocznie realizuje ponad 12 tysięcy hemodializ. 

 

Foto: własne/Szpital Wojewódzki w Suwałkach

Dodaj komentarz