W poniedziałek (05.05) egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. We wtorek czekać będzie matematyka, w środę wybrany język obcy.
Od 5 do 24 maja uczniowie szkół ponadpodstawowych będą pisać i odpowiadać ustnie podczas tegorocznych matur. W całym kraju to około 275 tysiące absolwentów. W tym roku ponownie egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.
W 2025 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
Egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 5 do 24 maja, w tym:
- część pisemna – od 5 do 22 maja
- część ustna – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 oraz 18 maja, a w przypadku egzaminu z języka polskiego – również 16 i 17 maja).
Wyniki maturzyści poznają 8. lipca.