Dzień Edukacji Narodowej w Suwałkach

Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Suwalskim Ośrodku Kultury

Uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w czwartek (14.10) w Suwalskim Ośrodku Kultury. 

 

1224 nauczycieli i 496 pracowników administracji i obsługi zajmuje się w Suwałkach edukacją i wychowaniem uczniów, których w mieście jest dużo ponad 11 tysięcy. W czwartek za codzienny trud i pracę dziękowały im władze miasta podczas uroczystej gali. W obchodach udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, publicznych i niepublicznych placówek i jednostek oświatowych, a także nauczyciele i pracownicy oświaty. Były okolicznościowe przemówienia i podziękowania. Jednym z głównych punktów uroczystości było wręczenie nagród Prezydenta Miasta Suwałk 40 wyróżniającym się nauczycielom. 

Czy jest zawód nauczyciela? To wiele pracy, ale i wiele satysfakcji. Wpisane w ten zawód jest ryzyko błędu i porażki. To również takie dni jak dzisiejsza uroczystość - radość ze strony uczniów, rodziców. Tort, kwiatek - to naprawdę dużo znaczy ponieważ jest to kwestia pewnego uznania, choć nie oczekujemy żadnych prezentów. Myślę, że takie laurki, jakie dzieci nam wczoraj rozdawały w szkole to wyraz najwyższego uznania - powiedziała Alicja Węsierska-Kwiecień, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 i jedna z nagrodzonych nauczycielek.  

O tym jak ważną częścią działalności samorządu jest edukacja mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

- Decydujemy o edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Chodzi o to, aby w tym procesie edukacji, nauki nie było żadnych zakłóceń i przebiegało jak najsprawniej. Ciągłym i nieustającym problemem są reformy systemu edukacji i oświaty. Kończymy jedną, rozpoczyna się następna. Brakuje stabilizacji. Jest to problem zgłaszany przez nauczycieli i samorządy. Potrzebujemy troszeczkę spokoju, ugruntowania tych programów nauczania. Mam nadzieję, że jak przeżyjemy kolejną reformę, która jest przygotowywana i wdrożymy ją, to później będziemy mogli spokojnie popracować zanim nadejdą kolejne zmiany. 

W suwalskich placówkach oświatowych na 1224 nauczycieli jest 990 kobiet, co stanowi około 80% wszystkich nauczycieli i 234 mężczyzn, co stanowi około 20% nauczycieli. W 2021 r. wydatki oświatowe wynoszą 181.917.407  zł, w tym wydatki bieżące – 175.676.628 zł. Wysokość subwencji oświatowej to 110.947.193 zł, dotacje – 6.249.216 zł, a środki miejskie to ponad 64 miliony zł.

 

Dodaj komentarz