Zespoły ludowe z Suwalszczyzny przy wigilijnym stole

29. Wigilia Chłopska Starostwa Powiatowego w Suwałkach

 

Przy wigilijnym stole spotkały się w sobotę (17.12) zespoły ludowe z Suwalszczyzny. Po dwuletniej przerwie w Suwałkach ponownie odbyła się Wigilia Chłopska.

 

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w tym roku Starostwo Powiatowe w Suwałkach powróciło do wieloletniej tradycji i zorganizowało po raz 29. Wigilię Chłopską, której głównym celem jest podziękowanie zespołom ludowym z regionu za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego i reprezentowanie Suwalszczyzny w kraju.

 

Dziś do wigilijnego stołu zasiadło blisko 250 osób z 17 zespołów z Suwalszczyzny, a także zaproszeni goście w tym m.in. samorządowcy Suwałk i regionu. Było wspólne dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i wigilijne potrawy na stole.

- Cieszy nas to, że zespoły tak chętnie na naszą wigilię przyjeżdżają. Jest o to swego rodzaju podziękowanie za to co te zespoły robią w ciągu roku - kultywują tradycję ludową, reprezentując powiat między innymi w Kazimierzu nad Wisłą, ale uczestniczą też w wielu innych przeglądach. Uatrakcyjniają też organizowane przez starostwo wydarzenia, takie jak dożynki powiatowe i szereg innych uroczystości. Jak widać przy stole, do zespołów ludowych zgłaszają się również młode osoby, choć w większości są to jednak osoby starsze - mówił starosta suwalski Witold Kowalewski.

 

6 Komentarzy

Aldona

17/12/2022

....a ten z Wiżajn  ciekawe co śpiewa skoro wyrzekł się repertuaru zmarłej seniorki i nazwę nawet zmienił, pewnie swoje pieśni pisze ...brak słów  kto na to pozwala.. ruina z tradycji ,zostali przebierańcy ale widać dobre i to

A ten Zieliński to na pewno wszystkim dobrze życzy? Z tego co słyszałem to nawet ze "swoimi" jest kłopot.

kogo jak kogo zapraszać ale tego prezydenta z ratusza z tym drugim pociotkiem z um mogli sobie darować, niech się lepiej za monitoring dejrera weźmie a nie po wigiliach hulać

Dodaj komentarz