Trwa Suwalski Jarmark Folkloru

Koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy

Koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy kiermasz z lokalnymi wyrobami - w sobotę (23.07) w Parku Konstytucji 3 Maja rozpoczął się Jarmark Folkloru.

 

W sobotnie południe rozpoczął się XXII Suwalski Jarmarku Folkloru, czyli wydarzenie poświęcone przede wszystkim kulturze ludowej i tradycyjnej Suwalszczyzny. Na zebranych w Parku Konstytucji 3 Maja czekają pokazy rzemiosł i zajęć tradycyjnych, stanowiska animacyjne dla najmłodszych, kiermasz tradycyjnego rękodzieła i strefa wystawców, gdzie można kupić wszelkiego rodzaju regionalne upominki i wyroby. Najważniejszą częścią programu pierwszego dnia Jarmarku jest Przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny, stanowiący  regionalne eliminacje do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2023. W pierwszym dniu na scenie zaprezentowali się także suwalscy laureaci tegorocznego Festiwalu w Kazimierzu oraz goście z Litwy, z pokrewnego etnograficznie Wilna – Kapela „Smetonos usai” koncertująca w Polsce w ramach „Podlaskiej Oktawy Kultur”.

- To już 22 raz gdy w Suwałkach gościmy ludowy folklor. Cieszymy się, że podczas tej imprezy możemy podziwiać to, co na co dzień mamy w naszych gminach, w naszej społeczności: tradycje ludowe z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. W tym roku jeszcze z dodatkiem kultury Ukraińskiej. Ta mniejszość coraz mocniej się w Suwałkach rozwija. Przybywa nam Ukraińców w mieście, oni też coraz mocniej wychodzą do nas ze swoją kulturą i to nas wspólnie ubogaca - powiedział podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

W ubiegłym roku podczas jarmarku rozpoczęty został cykl prezentacji dziedzictwa kulturowego różnych grup etnicznych, etnograficznych i etno konfesyjnych, mieszkających współcześnie lub w przeszłości na Suwalszczyźnie. W tym roku pomysł jest kontynuowany i odbywa się pod hasłem „Ukraińcy na Suwalszczyźnie”. Stąd też niedziela (24.07) poświęcona będzie na folklorze ukraińskim. Gwoździem programu i gwiazdą wieczoru będzie znany w całej Polsce zespół HORPYNA, od ponad 20 lat grający folk ukraiński w rockowym wydaniu. W ciągu dnia wystąpią kolejni goście z Litwy. Program wzbogacą także prezentacje wybranych rzemiosł i zajęć tradycyjnych oraz konkurs dla publiczności na strój inspirowany strojem ludowym, tradycyjnym lub historycznym.

 

Dodaj komentarz