Mieszkańcy Suwałk przesiedli się na rowery

Dzień bez Samochodu 22 września

Na rowerach ulice miasta przejechali w niedzielę (18.09) suwalczanie, którzy w ten sposób włączyli się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu.

 

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Okazja do jazdy rowerem zawsze jest dobra, więc w Suwałkach wydarzenie odbyło się już dziś. Tradycyjnie uczestnicy przejazdu spotkali się na parkingu przy Kauflandzie i wspólnie przejechali ulicami Suwałk do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie czekał mini festyn. Tam atrakcji nie brakowało - były występy artystyczne na scenie, zabawy dla najmłodszych, kurs udzielania pierwszej pomocy, darmowa regulacja rowerów przez specjalistów, czy możliwość skorzystania z policyjnego symulatora zdarzeń na którym można przekonać się jak istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Zebranych w parku przywitał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Tyle razy już z wami jechałem, ale dziś mi zaimponowaliście tym, że nie było żadnych wyścigów. Dziękuję za kulturalną jazdę, wszystko przebiegało spokojnie i bezpiecznie. Taka postawa bardzo cieszy. My chcemy promować jazdę na dwóch kółkach, chcemy zachęcać mieszkańców naszego miasta do przesiadania się z samochodu na rowery, motorowery, czy hulajnogi. Ścieżek rowerowych przybywa z roku na rok w naszym mieście coraz więcej. Mamy 100 kilometrów ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych i budujemy kolejne. kilka kilometrów każdego roku przybywa. Mamy 170 rowerów miejskich na stacjach rozlokowanych w całym mieście i widzimy, że służą one mieszkańcom, którzy bardzo chętnie z nich korzystają. Rower to jedno, a pojazdy mechaniczne to drugie. Wynotowałem sobie z raportu o stanie miasta na koniec ubiegłego roku ile mamy w Suwałkach zarejestrowanych pojazdów. Mamy 49 489 zarejestrowanych pojazdów mechanicznych z tego samochodów osobowych 37 628. Tylko w ubiegłym roku przybyły nam 1252 samochody osobowe. Widzimy jak zatłoczone już jest nasze miasto. Dlatego też dzisiejsza akcja ma służyć temu, żeby zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej i tej indywidualnej, nie wykorzystując paliwa, oleju napędowego, benzyny i tym samym chroniąc środowisko naturalne - mówił włodarz.  

Dodatkowo w trakcie festynu odbywał się kiermasz charytatywny na rzecz Igora Sinkiewicza z Jeleniewa, u którego zdiagnozowano nowotwór gałek ocznych.

 

Dodaj komentarz