Batalionowa Grupa Bojowa NATO w Suwałkach

Wojskowe ćwiczenia BULL RUN, pokaz sprzętu wojskowego w Suwałkach

Pododdziały Batalionowej Grupy Bojowej NATO i 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka można było zobaczyć we wtorek (22.03) przy ul. Hamerszmita w Suwałkach.

 

W połowie marca na terenie kompleksu koszarowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w Orzyszu rozpoczęły się ćwiczenia PUMA-22, w którym udział brały również żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W pierwszej część ćwiczenia pododdziały 15.GBZ oraz wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Wielkiej Brytanii przy wsparciu samolotów wielozadaniowych F-16 i śmigłowców Mi-24 zrealizowały szereg zadań ogniowych w dzień i w nocy. Wspólne manewry taktyczne ze strzelaniem amunicją bojową z udziałem wojsk NATO pozwoliły na zgranie między innymi systemów walki, zabezpieczenia logistycznego czy organów dowodzenia.


 
Druga część wspólnych działań zaplanowanych na 21-24 marzec to BULL RUN - to już 18 edycja ćwiczenia zgrywającego, którego głównym celem jest doskonalenie procedur podczas przemieszczenia się pododdziałów wojska polskiego i NATO w terenie przygodnym oraz zapoznanie z charakterystyką dróg i ukształtowaniem terenu. Wydzielone pododdziały Batalionowej Grupy Bojowej NATO i 15.GBZ na sygnał opuszczą Miejsce Stałej Dyslokacji i wykonają przemieszczenie po wyznaczonych drogach północno-wschodniej Polski w rejony okolic Suwałk czy Białegostoku.

 

Podczas marszu na dużą odległość zaplanowano również działania promocyjne, podczas których odbywają się pokazy sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu 15.GBZ i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Stąd też dzisiejsza obecność żołnierzy w Suwałkach. Na ulicy Hamerszmita licznie pojawiły się grupy przedszkolne i szkolne, aby podziwiać wojskowy sprzęt i porozmawiać z żołnierzami. 

 

Dodaj komentarz