Spotkanie premiera z samorządowcami z obszaru objętego stanem wyjątkowym

premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w strefie przygranicznej

W poniedziałek (06.12) premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w strefie przygranicznej. Z inicjatywy marszałka Artura Kosickiego w Krynkach odbyło się spotkanie z samorządowcami z tych terenów, którzy apelowali o wsparcie szpitali, remonty dróg w strefie objętej zakazem dostępu oraz o fundusze dla lokalnych OSP. 

 

Jedną z poruszanych kwestii była budowa dróg powiatowych i gminnych, po których obecnie poruszają się służby mundurowe używające ciężkiego sprzętu wojskowego. Jak mówił szef rządu, w przyszłym roku będzie specjalny program na tego rodzaju inwestycje w pasie przygranicznym.

Zastanawiamy się, w jaki sposób to zrobić, bo nie chcemy budować drogi, która za chwilę będzie zniszczona, rozjeżdżona tym ciężkim sprzętem. Trzeba będzie to zrobić w odpowiednim momencie, jak powstawanie na granicy mur. Budowę muru dzielimy na trzy lub cztery części i rozpoczynamy jednocześnie działania – stwierdził premier.

Szef rządu zapewnił, że dodatkowe pieniądze zostaną przekazane dla lokalnych OSP, które w obecnej sytuacji potrzebują większej ilości paliwa i sprzętu. Przypomniał również o rekompensatach finansowych dla przedsiębiorców, którzy stracili dochody z tytułu wprowadzenia stanu wyjątkowego. Premier Morawiecki podziękował za ogromną serdeczność, z jaką do służb mundurowych odnosi się lokalna społeczność.

Organizator spotkania, marszałek Artur Kosicki podkreślał, że tego rodzaju spotkania są w obecnej sytuacji bardzo potrzebne.

– Im częściej, tym lepiej. Dla samorządowców z tych obszarów to bardzo trudny czas i ze względów finansowych, i społecznych. Bezpośrednia rozmowa z szefem rządu daje możliwość dyskusji o sprawach ważnych, tu i teraz. Premier ma też okazję usłyszeć o problemach od włodarzy lokalnych samorządów. Jestem wielkim zwolennikiem takich bezpośrednich spotkań. Będąc na miejscu, można więcej zrozumieć i więcej zobaczyć. A poza tym, to też sygnał dla mieszkańców i dla samorządowców, że pamięta się o nich – mówił Artur Kosicki.

Stan wyjątkowy na ok. 3-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Białorusią obowiązywał od 2 września do 30 listopada. Obejmował 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim. W środę 1 grudnia opublikowano rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji, które zakazuje nadal wstępu do 183 miejscowości położonych w pobliżu granicy z Białorusią. Są to te same miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim, w których obowiązywał stan wyjątkowy. 

 

Źródło: Wrota Podlasia

1 Komentarzy

Ciekawski lewak

07/12/2021

Pewnie znów jakieś tanie działki sobie załatwia. Ten notoryczny kłamca i przyjaciel proputinowskich akolitów (m. in. M. LePen) wmawia suwerenowi, że gwałcenie konstytucji w postaci utrzymywania pseudo stanu wyjątkowego jest w interesie tego suwerena a powierzanie kluczowych kwestii decyzyjnych ministrowi MSWIA nie powinno suwerenowi przeszkadzać, wszak na picie i żarcie jeszcze jest - fakt że coraz drożej i drożej. Ten niewinny, choć uniewinniony przez narciarza minister (co po pijaku całował się z psem a później ze swoim obecnym zastępcą) zadba o nasze bezpieczeństwo, chociaż podobno licencja na Pegasusa już wygasła, bo nawet Izrael już na nich się poznał..... ...

Dodaj komentarz