Rekordowe rzuty na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach

Festiwal rzutów na stadionie LA w Suwałkach

Maria Magdalena Andrejczyk i Marcin Krukowski pobili rekordy suwalskiego Stadionu Lekkoatletycznego podczas mityngu „Z oszczepem nad Czarną Hańczą”, który odbył się w środę (23.09) w Suwałkach. 

 

Kolejny raz na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach można było podziwiać czołowych polskich lekkoatletów. Wszystko za sprawą festiwalu rzutów w którym do rywalizacji stanęła czołówka polskich oszczepników, m.in. Maria Andrejczyk, Marcin Krukowski, Aleksandra Ostrowska, Julia Szałas, Mateusz Kwaśniewski i wiele innych znanych osób. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, który ręczył również upominki oszczepniczce Gabrieli Butkiewicz i biegaczowi Kornelowi Rybackiemu, którzy doskonale zaprezentowali się w Radomiu na 52. PZLA Mistrzostwach Polski U18. Gabrysia z najlepszym wynikiem eliminacji (45.81m) awansowała do finału, w którym uzyskała 47.90m, wygrywając z liderką tegorocznych tabel Roksaną Lepa z LKS Polkowice. Z kolei Kornel na Mistrzostwa przyjechał z drugim wynikiem w kraju 14.14, a wyjechał z rezultatem 13.77, plasującym zawodnika na siódmym miejscu w tabelach światowych. 

 

Przed swoim startem Maria Andrejczyk, zawodniczka LUKS Hańcza Suwałki liczyła, że uda się jej osiągnąć 60-metrowy wynik. - Jesteśmy na końcu sezonu i organizm jest już zmęczony, więc nie mogę obiecywać rekordów, ale na pewno będę chciała uzyskać ponad 60 metrów. Jeśli mi się uda to cały sezon będę miałą plus 60, ponieważ w minionych siedmiu startach, które miałam zawsze kończyłam zawody z sześćdziesiątką. Bardzo będę się starała, aby osiągnąć ten wynik, gdyż z tego co wiem nie udało się to jeszcze żadnej kobiecie w naszym województwie - mówiła przed zawodami czwarta oszczepniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. 

 

Jak się okazało rekordy suwalskiego stadionu zostały jednak pobite. Maria Andrejczyk tak jak planowała pokonała odległość sześćdziesięciu metrów, posyłając oszczep na 62,48 m i wygrywając zmagania kobiet. Dotychczasowy rekord należał do Ewy Rybak i wynosił 59,56 m. Rekordem stadionu zakończył się również rzut na odległość 80,72 m Marcina Krukowskiego z Warszawianki Warszawa, który zwyciężył rywalizację mężczyzn. Z kolei rekord życiowy poprawił zawodnik LUKS Hańcza Suwałki Piotr Lebioda, który w czwartej próbie posłał oszczep na odległość 78,98 m.   

 

Podczas zawodów nie zabrakło również rywalizacji młodzieży. Rozegranych zostało 5 konkurencji w 4 kategoriach wiekowych. Najmłodsi (kategoria U14) rywalizowali na dystansie 100 m, natomiast ich starsi koledzy i koleżanki (U16) wystartowali na dystansach 110 oraz 80 metrów przez płotki. Została też przeprowadzona dodatkowa konkurencja techniczna – skok wzwyż w kategoriach U16 i U18. 

 

- Dla początkujących sportowców najważniejsze jest to, że mogą występować razem z najlepszymi zawodnikami Polskiej i światowej lekkoatletyki. Będą mogli ich podpatrywać, zobaczyć ich rozgrzewkę na stadionie, rzuty, jak zachowują się pomiędzy rzutami. To bardzo istotna lekcja dla młodych zawodników - podkreślała Andrejczyk.  

 

Dodaj komentarz