Mityng Lekkoatletyczny w Suwałkach

Mityng Lekkoatletyczny Podlaskie Athletics Team w Suwałkach

Mityng Lekkoatletyczny Podlaskie Athletics Team odbył się w niedzielę (15.05) na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach.

Niedzielne wydarzenie było swego rodzaju sprawdzianem przed zbliżającymi się wielkimi krokami 98. PZLA Mistrzostwami Polski, które w tym roku odbędą się w Suwałkach. Organizatorem zawodów była Fundacja Kamili Skolimowskiej, a partnerem strategicznym Województwo Podlaskie. Do miasta zjechało wielu utytułowanych zawodników, w tym mistrzów olimpijskich.

Podczas zawodu uzyskano wiele wspaniałych wyników. Autorką najlepszego z nich okazała się Natalia Kaczmarek (AZS-AWF Wrocław). Zwyciężyła w biegu na 300 metrów kobiet z czasem 36.60 sek. Jest to rezultat nr 1 w światowych tabelach lekkoatletycznych na tym dystansie w tegorocznym sezonie. Gratulacje należą się również Damianowi Czykierowi (Podlasie Białystok). Nasz zawodnik triumfował w biegu na 110 metrów przez płotki mężczyzn - 13.40. Jest to 3. wynik w tym sezonie w Europie w tej konkurencji. Jednocześnie białostoczanin zdobył minimum na Mistrzostwa Europy. W jego ślady poszedł triumfator pchnięcia kulą mężczyzn - Konrad Bukowiecki (AZS Olsztyn). Uzyskana przez niego odległość - 21 m 21 cm, to również 3. wynik tegorocznego sezonu na listach europejskich. Ten rezultat dał z kolei zawodnikowi z Olsztyna prawo startu w tegorocznych Mistrzostwach Świata.

W pchnięciu kulą 3. miejsce z wynikiem 72 m 94 cm zajął Wojciech Nowicki. Przed nim, na 2. pozycji uplasował się Paweł Fajdek – 76 m 92 cm. 1. lokatę wywalczył reprezentant Ukrainy, Mychajło Kochan – 77 m 25 cm. Z kolei w rzucie oszczepem mężczyzn wspaniałą niespodziankę sprawił Piotr Lebioda z Hańczy Suwałki. Zajmując 1. miejsce z wynikiem 74 m 94 cm, sensacyjnie pokonał on olimpijczyka z Tokio – Marcina Krukowskiego (Warszawianka Warszawa), który uzyskał 74 m 43 cm. Na listę zwycięzców mityngu wpisała się także Marlena Gola (Podlasie Białystok), mijając na  1. miejscu linię mety w biegu na 100 metrów - 11.58 sek.

W biegu na 600 metrów mężczyzn porażki doznał brązowy medalista olimpijski – Patryk Dobek (MKL Szczecin). Zajął on 2. miejsce z wynikiem 1. min. 17.68 sek., a zwyciężył Kacper Lewalski (AZS Olsztyn) – 1. min. 17. 33 sek. W pozostałych konkurencjach I edycji mityngu „Podlaskie Athletics Team” zwyciężyli: bieg na 200 metrów – Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) – 23.19 sek.; pchnięcie kulą – Paulina Guba (AZS Lublin) – 16 m 95 cm; rzut oszczepem – Klaudia Regin (Jantar Ustka) – 54 m 11 cm; rzut młotem – Malwina Kopron (AZS Lublin) 72 m 57 cm.