Poznaliśmy program II edycji Filmowego Festiwalu

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo w Suwałkach

Konferencja prasowa podczas której przedstawiono program drugiej edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo” odbyła się w piątek (29.07) w Galerii Sztuki Stara Łaźnia na suwalskich bulwarach.

 

18 sierpnia w Suwałkach rozpocznie się II edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku w związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, urodzonego w Suwałkach, Andrzeja Wajdy. W piątek w ramach tzw. „rozgrzewki” przed festiwalem przedstawiono program festiwalu oraz podpisano porozumienia o współpracy z nowymi partnerami.

- Wspominam dzień kiedy Andrzej Wajda wracał do swojego rodzinnego miasta, toczyliśmy wiele rozmów na temat kultury i przyszłości Suwałk. Był zachwycony, jak rozwija się nasze miasto, ale pewnie nigdy nie przypuszczał, że zrealizujemy tu festiwal filmowy jego imienia. Wajda wiele wysiłku poświęcał rozwojowi kolejnych pokoleń twórców filmowych, wspierał młodych artystów i angażował się w ich edukację. Dlatego też nasz festiwal jest dla nas nie tylko okazją i pretekstem, aby przyjrzeć się na nowo twórczości Andrzeja Wajdy, ale też jest dla nas inspiracją do poszukiwań na Suwalszczyźnie nowych twórców filmowych - mamy nadzieję, że równie wybitnych – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Wiosną tego roku zainicjowane zostały warsztaty filmowe, które w Suwalskim Ośrodku Kultury prowadzi Wajda School. Siedem osób realizuje swoje filmy pod kierunkiem wybitnych reżyserów. Efekty ich pracy zobaczymy już w sierpniu podczas festiwalu. Festiwal jest również okazją do promocji osiągnięć polskiej kinematografii, dlatego też gościem specjalnym zbliżającej się edycji będzie wybitny reżyser Feliks Falk, którego wiele Łączy z Andrzejem Wajdą.
 

O szczegółach programu festiwalowego opowiedzieli organizatorzy: Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Andrzej Pągowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”. Szczegóły można znaleźć na poniższym afiszu. W trakcie spotkania z dziennikarzami podpisane zostały też umowy o wsparciu finansowym z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz o współpracy z Fundacją Bardzo Dziki Wschód, która będzie merytorycznie wspierać organizację wydarzenia.

 

Dodaj komentarz