Moda na second handy — dlaczego sklepy z odzieżą używaną są takie popularne?

Moda na second handy — dlaczego sklepy z odzieżą używaną są takie popularne?

 

Second hand nie jest nowym zjawiskiem. W zasadzie sklep z odzieżą używaną pojawił się w Polsce w latach 90. XX wieku. Wówczas stał się alternatywą dla osób poszukujących niedrogiej, ale ciekawej odzieży zagranicznej. W tamtym okresie moda w kraju nie prezentowała się najlepiej. Nie było zbyt dużego wyboru w butikach, jeśli porównuje się z ilością kolekcji dostępnych obecnie. Pojawienie się sieciówek spowodowało chwilowe zachłyśnięcie się konsumentów odzieżą szytą w Azji. Po fali prawdziwego amoku powróciła pasja kupowania odzieży używanej. Dowiedz się, dlaczego moda cyrkularna cieszy się coraz większą popularnością.

 

  1. Moda contra ekologia
  2. Po pierwsze: jakość, a nie ilość

 

Przede wszystkim sklep z odzieżą używaną jest wybierany przez osoby, które kochają wyglądać niepowtarzalnie. W takim sklepie można znaleźć pojedyncze egzemplarze — prawdziwe modowe perełki. Bardzo często pochodzą z kultowych domów mody. Niegdyś mogły kosztować fortunę. Jeśli nie trafią się okazy luksusowe, można spodziewać się odzieży bardzo wysokiej jakości. Wystarczy ją odświeżyć. Niektóre osoby przerabiają ubrania, nadają im nowy wygląd. W każdym razie nie jest to odzież szyta na skalę masową i dostępna w typowych sklepach. Z tego powodu każdy może mieć oryginalną stylizację. Przykładem są markowe sukienki używane w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

 

Moda contra ekologia

W zasadzie nikt za bardzo nie czepiał się mody tworzonej masowo do czasu, gdy wyszło na jaw kilka zarzutów związanych z zatrudnianiem azjatyckich pracowników. Najbardziej jednak ludzi zszokowało wysypisko nowej markowej odzieży na pustyni Atakama w Chile. Trudno było uwierzyć własnym oczom, ale prawda jest taka, że jest to śmietnik świata mody. To dowodzi temu, że jest nadmierna produkcja odzieży. Sieciówki potrafią wprowadzić więcej kolekcji do obiegu, niż jest to zwyczajowo praktykowane. Nie ma jednak aż tylu klientów na ich produkty. Chociaż ludzie chodzą na to pustynne wysypisko po odzież, to łatwo zauważyć, że ona wcale nie znika. Nadal jest to zatrważające zjawisko.

 

Po pierwsze: jakość, a nie ilość

Osoby, które stosują się do zasad ideologii less waste i zero waste zastanowią się kilka razy, nim kupią odzież. Najczęściej robią to w sklepach z odzieżą używaną, gdyż w ten sposób wyrażają chęć ratowania środowiska naturalnego. Odzież używana jest świetnej jakości, dzięki czemu może jeszcze długo posłużyć. Coraz więcej ludzi widzi problem związany z katastrofą klimatyczną. Najnowsze kolekcje mody nie są już tak ważne, jak kiedyś. Dużo ważniejsza jest przyroda.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz