Ile kosztuje domek holenderski i gdzie można go postawić?

Ile kosztuje domek holenderski i gdzie można go postawić?

 

Domki holenderskie to ciekawa alternatywa dla coraz popularniejszych domów modułowych. Składają się ze stalowej konstrukcji wypełnionej szkieletem drewnianym osadzonym na kołach. Stanowią ekonomiczną alternatywę dla całorocznego i wakacyjnego domu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czy na działce rolnej można postawić domek holenderski i jakie będą całościowe koszty inwestycji.

 

Czym charakteryzuje się domek holenderski?

Domek holenderski na działce to doskonały wybór dla prywatnych inwestorów oraz właścicieli wakacyjnych baz noclegowych i ośrodków wczasowych. Odznaczają się wyjątkowo prostą konstrukcją. Drewniany szkielet umieszczony jest na stalowej ramie z kółkami. Obiekty posiadają jednocześnie wszystkie niezbędne do codziennego życia udogodnienia. Domki wyposażone są w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, dzięki czemu znajdziemy w nich zarówno łazienkę, jak i kuchnię.

 

Budowa domku holenderskiego nie wymaga posiadania znacznego kapitału początkowego, przez co stanowi doskonałą alternatywę dla domków modułowych. Najczęściej posiada kilkadziesiąt metrów kwadratowych, przypominając standardowe mieszkanie w domu wielorodzinnym. Charakteryzuje się przy tym standardowym rozkładem, który pozwala na wygodne mieszkanie i odpoczynek.

 

Czy domek holenderski jest całoroczny?

Ceny domków holenderskich zachęcają do rezygnacji z budowy tradycyjnej budowli, która wiąże się z długotrwałymi i kosztownymi pracami. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się zarówno na sezonowy domek holenderski, z którego będziesz korzystać jedynie podczas wakacji, jak i całoroczną konstrukcję wyposażoną w wysokiej jakości izolację termiczną i dodatkowe ogrzewanie.

 

Zastanawiasz się, jakie ocieplenie domku holenderskiego wybrać? W tym celu możesz zdecydować się na zastosowanie pianki poliuretanowej, która zapewnia optymalne parametry izolacji termicznej. Do głównych zalet pianki PUR należy jej lekkość i dopasowanie się do kształtu konstrukcji. Tworzywo ściśle przylega zarówno do drewna, jak i stalowej ramy, likwidując mostki termiczne. Materiał gwarantuje komfort latem i zimą. Zapobiega nadmiernym stratom energii, chroniąc jednocześnie przed znacznym nagrzewaniem się niewielkich pomieszczeń w czasie sezonu wakacyjnego.

 

Domek holenderski – pozwolenie

Wiele osób zastanawia się, czy domek holenderski wymaga zgłoszenia. Warto pamiętać o tym, że zgłoszenie domku holenderskiego pozostaje obowiązkowe w świetle prawa budowlanego, na podstawie art. 3 pkt 5, który mówi o  „obiektach budowlanych niepołączonych trwale z gruntem”. Mimo iż, konstrukcja wyposażona jest w koła, nie jest traktowany jako pojazd. Nie ma bowiem tablic rejestracyjnych oraz nie przechodzi regularnych kontroli technicznych. Z tego powodu każdy inwestor powinien pamiętać o dopełnieniu niezbędnych kwestii administracyjnych związanych ze zgłoszeniem lub uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 

Procedura zależeć będzie przede wszystkim od okresu użytkowania oraz wielkości obiektu. Domki holenderskie, które mają powyżej 35 m2 wymagają uzyskania standardowego pozwolenia na budowę. Mniejsze można zgłosić natomiast jako budynek przeznaczony do rekreacji indywidualnej. Odpowiedzmy teraz na pytanie, czy na działce leśnej można postawić domek holenderski.

 

Gdzie można postawić domek holenderski?

Przeważnie domki mobilne stawia się na standardowych działkach budowlanych i rekreacyjnych. Chcesz postawić domek holenderski na działce rolnej lub leśnej? Możesz to zrobić, jeśli domek będzie należeć do grupy obiektów tymczasowych, które nie mogą pozostawać w jednym miejscu dłużej niż 120 dni. Tymczasowy domek holenderski na zgłoszenie 2022 możemy postawić tym samym na dowolnej działce. Inwestor powinien jednak pamiętać o dopełnieniu formalności, czyli o poinformowaniu urzędu na 30 dni przed planowanym ustawieniem obiektu. Odpowiedzmy teraz na pytanie, ile kosztuje domek holenderski.

 

Domki holenderskie – cena i koszt budowy

Interesuje Cię dom holenderski? Cena konstrukcji jest jedną z największych zalet dla osób, które posiadają ograniczone środki finansowe. Ile kosztują domy holenderskie? Cena używanych konstrukcji może wahać się od 25 do 50 tys. Warto pamiętać jednak o tym, że mogą one wymagać remontu oraz zakupu wyposażenia. Nowe konstrukcje kosztują przeważnie od 100 do 200 tys. zł. w zależności od standardu wykończenia, który obejmuje najczęściej całe wyposażenie i dodatkowe udogodnienia. Dzięki temu nadaje się do zamieszkania zaraz po zakupie, co stanowi jedną z największych zalet tego rozwiązania.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz