82. rocznica agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka

82. rocznica agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka, obchody w Suwałkach

Uroczystości z okazji 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka odbyły się w piątek (17.09) przy pomniku Żołnierzy Września 1939 w Suwałkach. 

 

Jak co roku, 17. września punktualnie o godzinie 12.00 na ulicach Suwałk rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych w celu uczczenia kolejnej rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Miejskie obchody odbyły się tradycyjnie przy pomniku Żołnierzy Września 1939 na ulicy Wojska Polskiego. Była wspólna modlitwa, apel pamięci i salwa honorowa, a następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Głos podczas uroczystości zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

- Przypominamy pewne zdarzenia z historii po to, abyśmy wiedzieli, że dzisiaj mamy komfort. Możemy w naszym kraju, w naszej małej ojczyźnie tu w Suwałkach i na Suwalszczyźnie rozwijać się, budować plany, realizować różne inwestycje. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie żyli w wolnym i niepodległym kraju. Wolność zawdzięczamy postawie naszych kombatantów, naszych żołnierzy, którzy ginęli na różnych frontach II Wojny Światowej. Przypominamy te bolesne karty historii aby dać pewien wyraz naszej pamięci o tych postawach. Składamy dzisiaj hołd, oddajemy cześć naszym bohaterom, ale również ślemy przesłanie, że musimy bardzo pielęgnować i chronić nasz wolny, demokratyczny kraj. Powinniśmy zrobić wiele na rzecz tego, żeby nigdy już nie być w takiej sytuacji, w jakiej Polska była 1939 roku. Mieliśmy sojuszników, którzy nas zawiedli. Mieliśmy niby dobre relacje z innymi państwami, ale jak przyszła II Wojna Światowa, tak naprawdę nikt nam nie pomógł. Dlatego też dbajmy o to, żeby te relacje wyglądały jak najlepiej. Ja osobiście bardzo żałuję, że dzisiaj Polska takich dobrych stosunków sąsiedzkich ze wschodem i z zachodem nie ma. Nie powinniśmy powielać bolesnych kart naszej historii - powiedział włodarz. 

 

Na koniec zebrani udali się na cmentarz komunalny przy ulicy Bakałarzewskiej, aby również tam złożyć kwiaty pod pomnikiem Sybiraków. 

 

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa. W jej wyniku aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian, prawników (wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD - zbrodnia katyńska). Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły blisko 1,5 mln ludzi.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz