100-lecie przybycia do Suwałk 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

XXI Piknik Kawaleryjski w Suwałkach

W sobotę (25.06) nad Zalewem Arkadia w Suwałkach już po raz XXI rozpoczął się Piknik Kawaleryjski. W tym roku połączony jest z obchodami 100-lecia przybycia do Suwałk 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

 

To impreza, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Suwałk. Organizowany przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Okręgowe w Suwałkach Piknik Kawaleryjski ściąga do Suwałk Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Pułki Szwoleżerów i Ułanów z Polski i zagranicy. Zebrani na oczach widzów biorą udział w zawodach i pokazach sprawności kawaleryjskiej.

- To wydarzenie ma przypominać historię żołnierza polskiego, żołnierza suwalskiego. Przed II Wojną Światową żołnierzy jeżdżących na koniach w Suwałkach było bardzo dużo. Zebrani goście pokazują swoje umiejętności jazdy na koniu i władania bronią - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas oficjalnego otwarcia zawodów.

Dziś, pierwszego dnia pikniku odbyła się próba dzielności konia, przemarsz ulicami Suwałk, a następnie msza święta przed konkatedrą św. Aleksandra. Tegoroczny piknik połączony jest z obchodami 100-lecia przybycia do Suwałk 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. W związku z tym na terenie koszar pułku przy ulicy Sejneńskiej odbyły się uroczysty apel. Delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą, a Krzysztof Skłodowski i Jerzy Brzozowski otrzymali medale stulecia Pułku.

- Po raz drugi na przestrzeni ostatnich dwóch lat spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, gdzie w okresie międzywojennym znajdowała się brama koszar 3 Pułku. Pułku, który do 1939 roku stacjonował w naszym mieście. Wchodził on w skład Suwalskiej Brygady Kawalerii i Suwalskiego Garnizonu, który był jednym z największych kawaleryjskich garnizonów II RP. Kultywując pamięć o chlubnych tradycjach suwalskiej kawalerii organizujemy co roku Piknik Kawaleryjski - mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W niedzielę (26.06) impreza przeniesie się na plac konkursowy między ulicami Świerkową i Nowomiejską, gdzie zobaczyć będzie można m.in. konkursy władania szablą i lancą oraz pokaz historyczny "Działon artylerii konnej. Musztra kawaleryjska".

 

3 Komentarzy

Słuchajcie duże dzieci, nie zapominajcie, że jesteście w przesmyku suwalskim czyli jednym z najbardziej zagrożonych regionów NATO. Swoje parady i popisówki róbcie sobie kiedy indziej a skupcie się na obronie Suwalszczyzny. Z łodygami i na koniach to raczej Rosjanom kroku nie dotrzymacie....

Zieliniak obiecywał rozbudowę jednostki wojskowej w Suwałkach. Pewnie na papierze sie już rozbudowała ale żołnierzy i broni jak nie było tak nie ma, chyba że sowieckie armaty, którymi budzi ludzi o 4.00 w nocy na 1 września. Jeśli to ma być obrona Suwałk to lepiej od razu wszystkich stamtąd ewakuować...

Dodaj komentarz