"Zasłużeni dla Ziemi Suwalskiej" - wernisaż wystawy w PUZ

Portrety znanych postaci historycznych oraz współczesnych osób związanych z Suwałkami

Portrety znanych postaci historycznych oraz współczesnych osób związanych z Suwałkami można zobaczyć na wystawie prac Macieja Jedlińskiego w Państwowej Uczelni Zawodowej. 

 

W poniedziałek (20.06) w patio Uczelni odbył się wernisaż wystawy "Zasłużeni dla Ziemi Suwalskiej. Pamiętamy o bohaterach i historii Suwalszczyzny." Autorem prac jest urodzony w Augustowie, ale od lat związany z Suwałkami Maciej Jedliński - nauczyciel, wieloletni pracownik administracyjny, a z zamiłowania rysownik. Jego pasją są wycieczki krajoznawcze podczas których odnajduje tematy do nowych prac. Wśród dzieł artysty znajdują się m. in. portrety znanych i cenionych osób związanych z Suwałkami: Teofil Noniewicz, Maria Konopnicka, Alfred Wierusz-Kowalski, czy ksiądz Jerzy Zawadzki. Oprócz tego zobaczyć można np. suwalskie kościoły czy Urząd Miasta.

- To nie pierwsza wystawa na patio suwalskiej Uczelni. Wcześniej mieliśmy wystawy innych fotografów amatorów, podróżników. Uważam, że jesteśmy takim lokalnym łącznikiem nie tylko w świecie dydaktyki i nauki, ale też w tym świecie artystycznym. Co do mojego obrazu, myślę, że jest bardzo podobny. Maciej to artysta, który ma niesamowity talent i wyczucie w odzwierciedlaniu autentyczności w osobach, które maluje - mówił Marta Kapusta, rektor PUZ.

Sam autor w krótkim wystąpieniu dziękował władzom Uczelni i posłowi Jarosławowi Zielińskiemu za pomoc w organizacji wystawy. 

- Moja twórczość rozpoczęła się od tego, że namalowałem żonę i jej się to spodobało. Potem zacząłem rysować rodzinę, aż w końcu przeszedłem do postaci historycznych związanych z Suwałkami. Nazbierało się tego sporo i uznałem, że dobrze byłoby stworzyć z tego wystawę.   

 

Dodaj komentarz