Jubileusz 70-lecia Zespółu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna

jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w kraju świętował 70. urodziny

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w kraju świętował w sobotę (23.10) 70. urodziny.

 

Muzycznie i tanecznie było dziś w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się koncert galowy dla jubilatów, czyli członków Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz ich gości. Był tort, jubileuszowy toast, życzenia i gratulacje oraz film przedstawiający zespół od kulis. Nie mogło zabraknąć też koncertu z tradycyjnymi pieśniami, który odbył się pod hasłem "na skrzydłach tańca". Jubileuszowe spotkania wzbogaciła wystawa fotografii i kostiumów koncertowych w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury.  

 

Jubileusz to również nagrody i wyróżnienia dla osób związanych przez lata z zespołem. Złoty Krzyż Zasługi z rąk Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego odebrała Maria Lauryn. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał ksiądz Jarema Sykulski, a Złoty Medal za długoletnią służbę dostał Mirosław Treter. Wręczone zostały również nagrody Prezydenta Miasta Suwałk za wieloletnią pracę na rzecz zespołu. Dodatkowo włodarz przekazał zespołowi czek na 20 tysięcy złotych na wyjazd koncertowy w przyszłym roku.

- Jestem bardzo wzruszona. Jeżeli człowiek pracuje i realizuje swoje pasje, to jest szczęśliwy. Wszystko co wzięte zostało z ludu, co wzięte zostało z chłopskiej chaty jest w kulturze wiecznotrwałe i nigdy wartości nie straci. Strojne liściom dębowym oprze się burzom i czasom jak miłość i piękno ojczystej mowy - cytowała dziękując za nagrodę Maria Lauryn.


- 70 lat to dużo, bardzo dużo. Znaleźliśmy się w gronie nielicznych Zespołów Pieśni i Tańca w Polsce tak długo funkcjonujących. O kilka lat wyprzedza nas Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, ale jesteśmy starszym zespołem od Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że przez te długie lata zespół prezentując się lokalnie w Suwałkach, w kraju i zagranicą, świetnie reprezentował lokalną społeczność, bajeczną Suwalszczyznę i pokazywał piękno naszej kultury, piękno tańca i muzyki, która wywodzi się z naszych korzeni, z naszej historii. Kilkanaście lat temu wydawało się nam wszystkim, że nadchodzi zmierz tego typu działalności , że folklor nie przystoi w XXI wieku. Okazało się jednak, że jest zapotrzebowanie i dobrze, że pamiętamy o naszej kulturze - mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.


Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna powstał w 1951 r. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Dzisiaj Suwalszczyzna to nowoczesny, wielopokoleniowy zespół tańczących i śpiewających artystów oraz orkiestra Zespołu, blisko 100 osób połączonych wspólną pasją.

- Dzisiaj zespół ma doskonałe warunki do pracy i do ćwiczeń. Myśmy kiedyś takich warunków nie mieli. Tułaliśmy się po różnych salach, nie było dobrych instrumentów. Było to trudne. Jakoś jednak sobie radziliśmy i poziom jaki zespół prezentował był naprawdę bardzo wysoki o czym świadczą częste wyjazdy za granicę - mówił Ignacy Ołów, zastępca dyrektora Suwalskiego Ośrodka kultury oraz chórmistrz w Zespole Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”

Zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień. Jest laureatem Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu.

 

2 Komentarzy

kniazini

26/10/2021

Post PRL-owskie malowane lalki i kawalery...wieje komuną

Domena

27/10/2021

Kto organizował rzekomy jubileusz, skoro członkowie Zespołu "Suwalszczyzna" nic o tym nie wiedzieli?

 

Pani LAURYN zasłużona odpowie???

Dodaj komentarz