Bitwa o Zadwórze 1920. SOK zaprasza na grę strategiczną 

Gra strategiczna na suwalskich bulwarach

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższą niedzielę (09.08) na grę strategiczną przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia.

 

Jest upalny sierpień 1920 roku. Dwa oddziały szykują się do bitwy, która zadecyduje o losach państw. Stań po jednej ze stron i poprowadź swoich ludzi do zwycięstwa. Przenieś się w czasie do jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku – Bitwa pod Zadwórzem 1920, 18. największa bitwa w dziejach świata, to starcie, które uratowało Lwów przed bolszewikami.

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w historycznej grze strategicznej organizowanej we współpracy z Armenian Foundation. Warto - nie tylko dla dobrej zabawy, ale i po to, aby odkryć jakie powiązania ma Zadwórze z Suwałkami. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia na Bulwarach nad Starą Hańczą przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia o godz. 14.00 (planowany czas trwania to około 2 godziny). Wstęp wolny.

 

Położoną 33 km od Lwowa wieś Zadwórze nazywano w czasach II Rzeczypospolitej „polskimi Termopilami” na pamiątkę wielkiej bitwy stoczonej tam 17 sierpnia 1920 roku z bolszewikami. To właśnie suwalczanka Jadwiga Zarugiewiczowa, matka poległego w tym miejscu i pochowanego w bezimiennej mogile 19-letniego Konstantego, wskazała na Cmentarzu Orląt we Lwowie mogiłę, z której ciało spoczęło w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

Organizatorem wydarzenia jest Armenian Foundation, fundacja będąca depozytariuszem pamięci o Jadwidze Zarugiewiczowej, polskiej ormiance będącej symboliczną matką nieznanych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Jadwiga Zarugiewiczowa, uważana za najznamienitszą postać diaspory ormiańskiej w Polsce, była mieszkanką Suwałk, tu została w 1968 roku pochowana; w bitwie pod Zadwórzem 1920 straciła syna Konstantego. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej i Bitwy pod Zadwórzem jest znakomitą okazją, żeby przypomnieć młodemu pokoleniu te ważne postaci i wydarzenia. Partnerem wydarzenia jest Suwalski Ośrodek Kultury. Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

 

W programie:

  •     wykład historyczny  – tło historyczne Bitwy pod Zadwórzem – prof. Krzysztof Jabłonka
  •     wykład historyczny – Ormiańscy bohaterowie bitwy pod Zadwórzem – Maciej Bohosiewicz, Przewodniczący Rady Fundacji Armenian
  •     projekcja filmu “Ormiańska matka Jadwiga Zarugiewiczowa – symboliczna matka Nieznanego Żołnierza”.
  •     rozgrywka w grę wielkoformatową ” Zadwórze 1920″
  •     prezentacja fragmentu wystawy mobilnej “Ormianie w Służbie Rzeczypospolitej” prezentującej sylwetki ormian polskich biorących udział w      wojnie polsko-bolszewickiej
1 Komentarzy

Dodaj komentarz