Mieszkańcy Raczkowskiej nie chcą kolejnej stacji benzynowej

petycja mieszkańców jednego z bloku przy ulicy Raczkowskiej ws. stacji benzynowej

Do Urzędu Miejskiego w Suwałkach wpłynęła petycja mieszkańców jednego z bloku przy ulicy Raczkowskiej, którzy sprzeciwiają się budowie kolejnej stacji benzynowej.

 

Chodzi o mieszkańców bloku przy ul. Raczkowskiej 185, usytuowanego przy drodze wojewódzkiej nr 655 na wyjeździe z Suwałk w kierunku Raczek i jednocześnie sąsiadującego z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Blok stoi też w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego drogi krajowej Nr 8 (S61, E67). 

- Mimo tak dużego natężenia ruchu, emisji spalin i hałasu żadna z ww. inwestycji w infrastrukturę wokół budynku nie przewidywała ani ekranów akustycznych ani nasadzenia zieleni czy innych środków chroniących przed hałasem i spalinami ponad 220 osób mieszkających w bloku. Czynniki uciążliwe dla Nas są porównywalne do tych z ul. Utraty przed uruchomieniem obwodnicy Suwałk - skarżą się mieszkańcy. 

Liczne zakłady produkcyjne, ciągłe inwestycje w strefie i agencje celne są powodem wzmożonego ruchu w postaci głównie ciężarowego transportu kołowego oraz ciężkiego sprzętu drogowego w obrębie naszego bloku. Duża liczba TIRów, wywrotek, ciężarówek przejeżdżających dobowo uzasadniła budowę już dwóch stacji benzynowych — jednej w odległości 300 metrów od granic naszej działki w stronę centrum Suwałk oraz drugiej oddalonej od bloku o ok. 800m w stronę Raczek. Niebawem w odległości ok. 1 km od bloku, na terenie Gminy Suwałki, ma powstać McDonald także w kombinacji ze stacją benzynową.

- Osoby wydające pozwolenie na budowę, oceniające przecież projekt budowlany, nie widzą nic złego w budowie kolejnej stacji benzynowej w bezpośrednim sąsiedztwie naszego budynku mieszkalnego, tuż pod naszymi oknami, dosłownie za ogrodzeniem. Jesteśmy tym postępowaniem bardzo zbulwersowani i zdziwieni, jak można ludziom „zafundować" taką inwestycję pod oknami. Plan zagospodarowania przestrzennego działki nr 32747/6 posiada bardzo lakoniczny opis i w zasadzie przysłowiowe „wszystko" można by na tej działce wybudować, natomiast nie ma w nim zakazu prowadzenia tzw. działalności uciążliwej, którą z pewnością jest stacja benzynowa, pomijając już niebezpieczeństwo wybuchu i skażenie gruntu, czy zanieczyszczenie powietrza - czytamy w petycji. 

Petenci proszą o cofnięcie pozwolenia na budowę stacji benzynowej oraz wprowadzenie zapisu „o działalności nieuciążliwej" w „Planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Suwałk" na wszystkich działkach bezpośrednio graniczących z ich. Pod petycją podpisały się 123 osoby. 

10 Komentarzy

Byly lekator

21/01/2022

Jak to mozliwe ze miszkancy hotelu robotniczego nie chcą mieszkać w strefie przemyslowej?

Hotel to był kiedyś, a specjalna strefa jest od niedawna. A zresztą jakie to ma znaczenie. Tam mieszkają ludzie i chyba należy się im bezpieczeństwo.

Na zmianę miejsca zamieszkania? wiem że to raczej trudne ale chyba tak należało by postąpić. Strefa będzie rozwijać się dalej no chyba że z powodu jednego bloku którego tam NIE powinno być, przeniesiemy kilkumiliardową strefę ekonomiczną za kolejne kilka miliardów? Przenieśmy też obwodnicę. 

Tak dobry pomysł 75 rodzin zmieni miejsce zamieszkania,myślę że gdyby mogli to dawno wyprowadzili się z tego bloku,a zburzą może jeszcze z ludźmi czy człowieku wiesz co piszesz.Nikt nie mówi o przeniesieniu czegokolwiek  tylko aby nie stawili stacji benzynowej 4 i to pod samym oknem.

Expert

23/01/2022

Blok posiada znakomitą  lokalizację w dzielnicy przemysłowej z dobrą infrastruktura drogową i idealnie nadaje się na robotnicze mieszkania np dla Ukraincow i Bialorusinow.

mieszkańcy bloku witosa 4a muszą znosić dzień w dzień tiry od samego rana pod swoimi oknami które przyjeżdżają do tak małego sklepu jak lewiatan i też mają ich dość 

Dodaj komentarz