Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Wigrach

Piotr Gliński przebywa z wizytą w Giżycku, Wigrach, Sejnach i Krasnogrudzie

Konferencja prasowa połączona z poświęceniem i zwiedzaniem nowo wyremontowanych eremów tarasu górnego wraz z wieżą zegarową odbyła się w środę (30.06) w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

 

W dniach 29-30 czerwca Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński przebywa z wizytą w Giżycku, Wigrach, Sejnach i Krasnogrudzie. Dziś (30.06) rano wicepremier sprawdzał efekty remontu dziesięciu eremów z wieżą zegarową i salami wystawowymi w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

 

Koszt inwestycji to 21,5 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia w większości została sfinansowana z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wykonane prace pozwoliły nie tyko na remont eremów, czyli domków, w których zamieszkiwali zakonnicy, ale także na odkopanie prawie całkowicie zasypanych piwnic znajdujących się pod nimi. Teraz pełnią funkcję galerii. Remont eremów to jedno z największych zrealizowanych w kompleksie klasztornym przedsięwzięć.

 

- Dzięki temu, że polityka w Polsce wygląda tak jak wygląda, mogliśmy zwiększyć budżet Ministerstwa Kultury o 40%. Jednocześnie mogliśmy znacznie sprawniej wydawać środki europejskie. Bardzo ważna jest też wiarygodność i ciężka praca wykonawców, którzy te projekty realizują. Środki publiczne, których mamy więcej w budżecie dzięki temu, że zamknęło się możliwość okradania Polski oraz powstrzymało mafie VAT-owskie, corocznie wzrastają o około 50 miliardów złotych - mówił prof. Piotr Gliński.

 

Wyremontowane eremy zostały udostępnione zwiedzającym, a każdy z nich opowiada historię tego miejsca i osób, które otarły się o wzgórze wigierskie. – Może służyć wszystkim ludziom, zwiedzającym i odpoczywającym. Przyjeżdżają tu nie tylko Polacy ze wschodu i zachodu, ale także osoby narodowości litewskiej. Ośrodek stał się miejscem spotkań różnych kultur, by w ten sposób wypełnić wolę fundatora – mówił ks. Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii.

 

Trwający ponad trzy lata remont eremów to nie jedyny duży projekt zrealizowany w ostatnich latach. W 2018 r. w klasztorze wyremontowano Dom Królewski i kaplicę Kanclerską, w której znajdują się apartamenty papieskie. Remont tych obiektów kosztował prawie 14 mln zł, z czego ponad 9,5 mln zł to fundusze unijne przekazane przez samorząd.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz