Szkoła Podstawowa nr 4 w Suwałkach świętuje 90-lecie

Szkoła Podstawowa nr 4 w Suwałkach świętuje 90-lecie

 

Obchody 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita odbyły się w piątek (28.04) w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

 

Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita obchodziła w piątek (28.04) jubileusz 90-lecia. Przygotowano część artystyczną, było zwiedzanie wystawy, poczęstunek oraz okolicznościowe wystąpienia.  W uroczystych obchodach poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Jarosław Zieliński zwrócił uwagę na hasło, które towarzyszyło obchodom - "korzenie i skrzydła"

- Piękne to hasło, które przyświeca uroczystości " korzenie i skrzydła". Korzenie to cała ta przeszłość, to tradycja, to dorobek szkoły, to absolwenci, to ich późniejsze losy, to wspomnienia, to zamyślenia związane z jubileuszem, to wszystko co jest dorobkiem tych 90 lat. Skrzydła to oczywiście marzenia, to plony, to przyszłość to inspiracje to wszystko co chcemy osiągnąć. 

Natomiast prezydent Suwałk zwrócił uwagę na zagrożenia z jakimi w obecnych czasach przyszło mierzyć się polskim szkołom.

- Są pewne zagrożenia dzisiaj dla polskiej szkoły, dla suwalskich szkół i również dla szkoły podstawowej nr 4 to zagrożenie w mojej ocenie to szkoła w chmurze, to zagrożenie to szkoła domowa bo dzisiaj mamy takie zjawisko również w Suwałkach kiedy uczniowie nie uczęszczają do takich szkół jak 4, tylko realizują zajęcia w domu w chmurze w internecie. Wydawało się nam po czasach pandemii, że dzieci młodzież będą spragnieni bezpośrednich kontaktów, że tego potrzebujemy na co dzień a widzimy że nie do końca i to jest duże wyzwanie i zadanie dla Państwa dla samorządów jak temu zaradzić. Również stany emocjonalne naszych dzieci i młodzieży wymagają szczególnej trosk. I to jest praca, którą powinniśmy my jako organy stanowiące wykonywać i podjąć kolejne w tym zakresie zadania - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. 

Dodajmy, że świętowanie 90-lecia szkoły rozpoczęło się już dzień wcześniej. W czwartek (27.04) w kinie Cinema Lumiere odbyła się projekcja filmu o szkole, a nieco później, w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach odprawiono Mszę Świętą w intencji uczniów, absolwentów, rodziców i pracowników szkoły.

 

Początki suwalskiej „czwórki” sięgają roku szkolnego 1932/33. Natomiast budowę obiektu, w którym obecnie uczą się dzieci rozpoczęto w 1960 roku, w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąc lat”. Decyzją ministra oświaty nadano jej zaszczytną nazwę „Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego” oraz imię Janka Krasickiego, które nosiła do 1993 roku. Budowę zakończono 28 grudnia 1962 roku. Przez te lata szkołą kierowali dyrektorzy z pasją, w pełni znajdującą odbicie w ich efektywnej pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Byli to: Sylwester Sznurkowski, Maria Zwolińska, Agnieszka Zackiewicz, Zbigniew Roman De-Mezer i Jolanta Nowakowska. Obecnie dyrektorką placówki jest Iwona Smykowska, która z wielkim zaangażowaniem propaguje wszelkie działania na rzecz i potrzeby szkoły.

 

2 Komentarzy

Najlepszym dyrektorem z pasją i zaangażowaniem był Dyrektor Sylwester Sznurkowski , który 30 lat był dyrektorem tej szkoły. 

Najwięcej dla tej szkoły zrobił wspaniały Dyrektor Sylwester Sznurkowski , za Jego czasów szkoła była najlepsza w sporcie , rządził prawie 30 lat tą szkołą i był największy rozwój, to była szkoła tysiąclecia.

Dodaj komentarz