Wiec poparcia dla narodu Ukraińskiego

wiec poparcia dla narodu Ukraińskiego wobec agresji militarnej ze strony Rosji

Drugi dzień z rzędu w Suwałkach zorganizowany został wiec poparcia dla narodu Ukraińskiego wobec agresji militarnej ze strony Rosji.

 

Wczoraj na palcu Marii Konopnickiej, dziś (25.02) przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego swoje wsparcie dla sąsiadów z Ukrainy wyrażali mieszkańcy Suwałk i przyjezdni goście. Dzisiejsze spotkanie zorganizowali bowiem członkowie Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, którzy przebywają obecnie na zjeździe w Suwałkach. Pod pomnikiem marszałka pojawili się też europosłowie i posłowie m.in Tomasz Frankowski, Jarosław Duda, Marta Golbik, Konrad Frysztak, czy Krzysztof Truskolaski. Obecny był również Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który mówił, że miasto musi przygotować się na przybycie uchodźców do Suwałk i zapewnić im pomoc.

- To co stało się dziś, w XXI wieku jest niewyobrażalne. Zdajemy sobie sprawę, że w wolnej i demokratycznej Europie nic nie jest dane raz na zawsze, a szczególnie pokój. Dzisiaj Ukraina, jutro, za miesiąc, za rok, ktoś inny. musimy jako naród, jako Europejczycy przeciwstawić się takim działaniom zbrojnym. Oprócz werbalnego poparcia i nakładanych sankcji, brakuje siły, brakuje pełnego wyrazu pomocy narodowi Ukraińskiemu. Samorząd ma swoje zadania, ma swoją rolę i na pewno lokalny samorząd wywiąże się z tej pomocy. Będziemy robili wszystko, żeby te osoby, które przyjadą do naszego miasta, miały zapewniony dach nad głową, być może pomoc, i wszelką pomoc daleko idącą. Musimy współpracować również z rządem Polskim, ponieważ ta sformalizowana pomoc musi być zagwarantowana przez Państwo i samorząd musie wspierać te wszystkie działania.

Anna Samoylenko, przewodnicząca Związku Ukraińców w Suwałkach mówiła, że wczorajszy dzień przepełniony był emocjami, a dziś zaczęła już myśleć bardziej trzeźwo. Otrzymała już pierwsze informacje co dzieje się na granicy z Ukrainą i czego potrzeba tutaj, na miejscu. Dziękowała za wsparcie i mówiła, że bardzo ważna jest również realna pomoc.

- Potrzebujemy zatrudnić i zakwaterować tych ludzi, którzy wyjeżdżają. Niestety mężczyźni są zatrzymywani i wyjeżdżają tylko kobiety z dziećmi. Są małe dzieci i dlatego nie wszyscy będą mogli pójść do pracy. Zachęcam wszystkich, kto ma taką możliwość, aby przyjąć na nocleg, kto ma pokój, działkę, domek, proszę się do nas zgłosić. Jeżeli ktoś chce dać zatrudnienie, być może z zakwaterowaniem, to też potrzebujemy takiej pomocy. Być może już w poniedziałek otworzymy punkt potrzebnych rzeczy, a potrzebne będzie wszystko- materace, koce, poduszki. Ludzie przyjadą tu z jedną małą walizką lub plecakiem.       

O tym jak i gdzie pomóc będziemy informować na bieżąco, gdy tylko znane będą szczegóły. Na ten moment suwalski Ratusz poinformował, że do Wydziału Spraw Obywatelskich: wso@um.suwalki.pl 87 5628122, 87 5628124 mogą zgłaszać się mieszkańcy Suwałk, przedsiębiorcy oraz inne osoby, które byłyby zainteresowane pomocą uchodźcom z Ukrainy, którzy mogą potencjalnie przyjechać do Suwałk. Najpilniejsze potrzeby to możliwość zamieszkania odpłatnego bądź nie oraz podjęcia pracy. Wszystkie te dane będą przekazywane z Urzędu Miejskiego dla Związku Ukraińców w Suwałkach, który będzie pełnił rolę opiekuna obywateli Ukrainy, którzy dotrą do Suwałk. W marcu Miastu Suwałki ma uruchomić również punkt konsultacyjny dla cudzoziemców.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz